- Prema proračunima Ministarstva ekonomije, očekivano opterećenje na računu krajnjih potrošača u ovoj godini biće 2,4 centa, odnosno na prosječnom mjesečnom račuju od 37 eura naknada za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije biće manja od tri centa - saopšteno je iz Ministarstva.
Pravilnik o visini naknada za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije u 2014. godini Vlada je usvojila u januru i treba uskoro da stupi na snagu, nakon objavljivanja u Službenom listu Crne Gore.
Čim odluka stupi na snagu, Elektroprivreda Crne Gore će, kako je saopšteno podgoričkom listu, tu naknadu i obračunavati na računima za električnu energiju.
Uvođenje povlašćene cijene za obnovljive izvore energije je, kako tvrde u Ministarstvu ekonomije, opšte prihvaćena praksa koja proističe iz regulative Evropske unije i kao takva zastupljena je kako u regionu, tako i u Evropi.
- Ova regulativa se odnosi na sljedeće proizvođače obnovljivih izvora energije: hidroelektrane instalisane snage do 10 megavati, elektrane na biomasu, vjetroelektrane i solarne izvore energije do jednog megavata na zgradama ili građevinskim konstrukcijama – preciziraju iz Ministarstva ekonomije.
Takođe kažu da direktiva o obnovljivim izvorima energije određuje koje podsticajne mehanizme zemlja može da koristi, a investitori koji se odluče za proizvodnju tzv. „zelene energije“ sami će odlučiti da li će proizvedenu energiju izvoziti ili će krajnji potrošači biti domaćinstva u Crnoj Gori.
- S obzirom na to da je cijena električne energije na tržištu EU, posebno u Italiji, viša od prodajne koju nudi Crna Gora, za očekivati je da kapaciteti obnovljivih izvora energije budu u najvećoj mjeri usmjereni ka izvozu, što podrazumijeva i manje opterećenje na računima krajnjih potrošača – dodaju iz Ministarstva ekonomije.
Foto: epcg.com