- Ne smatram da je politička situacija sjajna kada je riječ o kontekstu ovog ubistva, ali ono što me je uvijek interesovalo jeste snaga institucija pravne države - rekla je Prpa novinarima ispred mjesta gdje je prije 15 godina ubijen njen suprug, novinar i vlasnik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija.
Na tradicionalnom pomenu koji je danas u podne upriličen povodom godišnjice ubistva Ćuruvije Prpa je istakla da je ključno pitanje utvrditi ulogu države u ubistvima ljudi koji nisu bili istomišljenici režima.
- Moraju biti otkriveni centri prikrivene moći kojima se služe političke elite, oni moraju biti demaskirani i demontirani. To ide u paketu koji se zove pravna država i demokratija - rekla je Branka Prpa novinarima.
Dodala je da "nije toliki optimista" da povjeruje da je istraga "na korak od optužnice", ali da je važno da tužilaštvo "konačno radi svoj posao".
Predsjednici Udruženja novinara Srbije (UNS) i Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Ljiljana Smajlović i Vukašin Obradović, istakli su na skupu da prvi put poslije 15 godina vjeruju da je učinjen značajan napredak u istrazi ubistva Ćuruvije.
- Čini mi se da danas prvi put poslije 15 godina dolazimo ovde godina s nadom da ćemo konačno saznati ko je ubio i ko je naredio da se ubije Slavko Ćuruvija. Država je učinila važan korak, pokrenut je mehanizam. Ili ćemo vrlo brzo saznati imena nalogodavaca i ubica ili ćemo se još jednom uvjeriti da je Srbija društvo u kojem su zločinci jači od žrtava - rekao je Vukašin Obradović.
Predsjednik Komisije za istragu ubistava novinara Veran Matić ponovio je da vjeruje da će istražni organi učiniti sve što mogu da dođu do nalogodavaca ubistva novinara i urednika Slavka Ćuruvije.
- Prvenstveni smisao i jeste da se utvrde i počinioci i nalogodavci ubistva. Siguran sam da će biti učinjen maksimalan napor da se do nalogodavaca dođe, jer ćemo tek onda imati zaokruženo djelovanje pravde - rekao je Matić novinarima.
Skupu su prisustvovali i predsjednik Demoktratske stranke Dragan Đilas, povjerenik za informacije od javnog interesa Rodoljub Šabić, zaštitnik građana Saša Janković, direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju Borka Pavićević i drugi.
Vlasnik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999, na Uskrs, u pasažu zgrade u kojoj je stanovao u Svetogorskoj ulici. Ubice su u njega, s leđa, ispalile 17 metaka. Ubijen je tokom NATO bombardovanja, pet dana pošto je u tadašnjem dnevnom listu "Politika ekspres" optužen za "priželjkivanje bombi" i "izdaju".
Osumnjičeni za ubistvo Ćuruvije, bivši pripadnici Državne bezbjednosti (DB) Ratko Romić i Milan Radonjić, uhapšeni su sredinom januara 2014. godine, dok je za bivšim operativcem Miroslavom Kurakom, koji je u bjekstvu, raspisana potjernica. Kao nalogodavce ubistva Tužilaštvo za organizovani kriminal je označilo Radonjića i bivšeg direktora DB-a Radomira Markovića, a kao izvršioce Romića i Kuraka.
Blic.rs