Nakon što je Ustavni sud učinio ono što se i očekivalo - proglasio neustavnim odredbe Zakona o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru - jedina “kočnica” da imovina bankrotiranog podgoričkog Kombinata aluminijuma postane vlasništvo nikšićke kompanije Uniprom je nepoznanica oko snabdjevanja strujom. Preciznije: odsustvo dogovora na relaciji novi vlasnik –Vlada- A2A oko cijene energije koja će se isporučivati za potrebe rada nekadašnjeg giganta.
Predsjednik Privrednog suda Dragan Rakočević izjavio je u subotu da očekuje da bi fabrika i zvanično mogla biti preuzeta sredinom maja, do kada će se ukloniti sve ostale „prepreke“. Apelacioni sud će se do tada izjasniti o prigovorima ruskog CEAK-a na postupak prodaje, a Glavni grad o zahtjevu da se zemljište oko KAP-a proglasi biznis zonom, što se smatra formalnošću koja će biti obavljena u srijedu, 30. aprila.
Zašto je bitno proglašenje lokacije biznis zonom: Proglašenje lokacije KAP-a industrijskom zonom je Unipromu i njegovom vlasniku Veselinu Pejoviću, bitno zbog animiranja poslovnih partnera iz Italije, Turske i Poljske, koji su izrazili spremnost da investiraju u obnovu bankrotirane fabrike sa raubovanom i dotrajalom opremom. Stečajni sudija Dragan Rakočević očekuje da će i djelovi imovine zavisnog društva KAP-a Prerade u prvoj polovini maja biti prodati tivatskoj firmi Politropus Alternative i Unipromu. Tivatska firma, iza koje stoji Ukrajinac Roman Denkovič, kupiće i dva bazena crvenog mulja KAP-a, kao i dio zemljišta sa objektom u krugu kompanije i u Spužu.
Struja “diktira” model i obim proizvodnje: Od (dogovorene) cijene struje zavisiće i budući model rada KAP-a. Ukoliko za A2A bude prihvatljiva ponuđena cijena od 38 eura po megavatu Uniprom je najavio investicije u podgoričku fabriku u iznosu od čak 76 miliona eura, kako bi do 2018. godine proizvodnja dosegla 120.000 tona.
Prema dostavljenom biznis planu, Uniprom bi ove godine uložio 20 miliona u remont Elektrolize i šest miliona eura u remont fabrike anoda. Zaključno sa 2016. planirano je 30 miliona eura investicija u rekonstrukciju Livnice, a tokom naredne godine Uniprom bi uložio još 20 miliona u rekonstrukciju Elektrolize A. U ovoj varijanti KAP bi zapošljavao 300 radnika, čiji bi broj rastao paralelno sa povećanjem obima posla. Međutim, ukoliko ne bude dogovora sa menadžmentom EPCG oko cijene struje, investicioni program biće smanjen na 50 miliona eura.
Šta ako ne bude dogovora oko struje: Pejović je nakon otvaranja ponuda na ponovljenom tenderu rekao da ne može da precizira koliko bi ljudi fabrika zapošljavala u toj varijanti, ali je izvjesno da bi njihov broj bio manji jer bi se proizvodnja u fabrici bazirala isključivo na preradi - dosadašnji bazični pogon Elektroliza bi bio zatvoren, a katanac u ovom slučaju ne bi izbjegla ni fabrika Glinice, što znači da u repro lancu ne bi bilo mjesta za povezanu fabriku Rudnici boksita.
Tender za prodaju nikšićkih Rudnika boksita će, prema informacijama Portala Analitika, biti raspisan uskoro. Spekuliše se da bi Uniprom mogao dostaviti ponudu i za kupovinu Rudnika boksita, nakon što je za imovinu KAP-a ponudio 28 miliona eura.
Cijena odgovara svima, čeka se odgovor A2A: Vlasnik Uniproma Veselin Pejović izjavio je Portalu Analitika da je Uniprom sa svojim partnerima spreman da odmah preuzme KAP, nakon ispunjavanja uslova iz njihove ponude.
“To između ostalog podrazumijeva pretvaranje industrijske zone u biznis zonu, kao i rješavanje imovinsko-pravnih pitanja. Što se tiče cijene struje, treba sačekati odgovor Elektroprivrede. Naša ponuda je zasnovana na realnim biznis planovima. Moji partneri i ja smo sigurni da ovakva ponuda odgovara Elektroprivredi i ekonomiji države, zaposlenima i nama kao investitorima”, istakao je Pejović.


Socijalni program i arbitraže: U KAP je uveden stečaj u julu prošle godine, na zahtjev Ministarstva finansija.
Od tada proizvodni proces u fabrici organizuje državna kompanija Montenegrobonus. Sa radnicima, koji su uvođenjem stečaja ostali bez prava zagrantovsnih kolektivnim ugovorom i Zakonom o radu, se potpisuju kratkoročni ugovori o angažmanu. Obaveza države je da prekobrojnim radnicima isplati socijalni program. Do sada je za povezivanje radnog staža zaposlenima isplaćeno 2,2 miliona eura, dok je isplata preostalih potraživanja neizvjesna zbog ograničenja nametnutih Zakonom o finansiranju političkih partija, o kojem će se takođe izjasniti Ustavni sud.

Arbitraže još nijesu počele, a osim programa subvencija od 60 miliona eura, država je novcem poreskih obveznika platila aktiviranje ukupno 135 miliona eura garancija, odobrenih bivšem strateškom partneru tokom najžešćeg udara globalne krize 2009. godine, kada je drastično pala berzanska cijena aluminijuma i do danas se nije oporavila. U svakom slučaju, potrebno je da što prije Uniprom preuzme rukovođenje KAP-om, kako bi se konačno podgorička fabrika skinula „grbače“ poreskih obveznika Crne Gore.
Ukoliko izostane dogovor sa A2A o cijeni struje, pogon Elektrolize će biti ugašen, a neće biti prostora ni za aktiviranje fabrike Glinice što iz repro-lanca isključuje nikšićke Rudnike boksita. Uniprom će onda biti u mogućnosti da jedino prerađuje uvezeni aluminijum, što svakako nije dobra opcija za mekadašnjeg crnogorskog giganta.
Pitanje je, samo, da li – nakon decenija propadanja – postoji ikakva druga opcija. Ne za Uniprom nego za državu Crnu Goru, kada je u pitanju Kombinat aluminijuma Podgorica?
Siniša GORANOVIĆ