Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Elektrane na Drimu glavni krivac za poplave oko Skadarskog jezera, potreban hitan dogovor sa Albanijom

Elektrane na Drimu glavni krivac za poplave oko Skadarskog jezera, potreban hitan dogovor sa Albanijom

poplaveok
P
resudan uticaj na poplave obalnog područja rijeke Bojane i Skadarskog jezera ima režim rada HE na Drimu, te je u tom smislu neophodno postići dogovor na bilateralnom nivou sa Albanijom o režimu radu i hidroelektrana na Drimu, navodi se u Informaciji o uzrocima i posljedicama poplava u slivu Skadarskog jezera i rijeke Bojane, dostavljenoj Portalu Analitika.

Elektrane na Drimu glavni krivac za poplave oko Skadarskog jezera, potreban hitan dogovor sa Albanijom
Portal AnalitikaIzvor

Informaciju je juče usvojila Vlada. Dokument je pripremilo Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i u njemu se prvi put, na osnovu zaključaka međudržavne komisije, jasno konstatuje šta su glavni uzroci poplava od prije četiri godine.

Prema dokumentu, ogromne količine nanosa koje su usporile proticaj rijeke Bojane, pa samim tim i evakuaciju voda iz Skadarskog jezera, takođe su, u mnogome, doprinijele poplavama, zbog toga  se pristupilo realizaciji hitnih mjera kako su zaključile dvije komisije, koje se ogledaju u čišćenju korita Bojane.

Pored toga, nasipi koji su izgrađeni na obalnom području rijeke Bojane su doprinijeli smanjenju šteta od poplava, izvršena je njihova sanacija u skladu sa projektnom dokumentacijom, a takođe ubudude treba se vršiti redovno održavanje ovih hidrotehničkih objekata.

Morača nema presudan uticaj na poplave: U dokumentu se konstatuje da rijeka Morača nije imala presudan uticaj na posljednje poplave ali je neophodno da se pristupi realizaciji projekta regulaciji toka te rijeke.

- U ovoj godini je nephodno  realizovati uklanjanje viška nanosa i formirati korito za malu i veliku vodu, za šta nije  potrebno ulagati finansijska sredstva. Nadalje, neophodno je pristupiti izradi plana upravljanja slivnim područjem Bojane, što uključuje i rijeku Drim, kao i nastaviti aktivnosti za dalju realizaciju hitnih kratkoročnih mjera, tj. obezbijeđenje protočnosti korita rijeke Bojane, radove izvoditi poslije završetka turističke sezone, kandidovanjem projekata za finansiranje od strane Vlade Crne Gore kod Svjetske  banke, međunarodnih fondova, putem privatno-javnog partnerstva (davanje koncesije)  i drugih međunarodnih institucija.

Rekordni vodostaj jezera 10,44 metra: U Crnoj Gori su se  krajem decembra 2009. i početkom januara 2010. godine, u slivu Skadarskog jezera i rijeka Drim i Bojane desile su velike poplave  izazvane obilnim padavinama na teritoriji Albanije i Crne Gore. Manifestovale su se plavljenjem

priobalnog dijela Bojane u opštini Ulcinj i priobalja Skadarskog jezera, na teritoriji Crne Gore, kao i  šire zone Skadra u Albaniji. To su bile najvede poplave nakon katastrofalnih poplava iz januara  1963. godine, kada je nivo Skadarskog jezera dosegao maksimalno zabeleženi vodostaj od 9,86  metara. Nepunu godinu dana kasnije, u decembru 2010. godine kada je zabilježen najvedi vodostaj  jezera 10,44 m.n.v., poplave su ponovo zadesile teritoriju Crne Gore i Albanije u pojasu  Skadarskog jezera, Drima i Bojane U dokumentu se podsjeća da je 21.03.2014. godine, na graničnom prelazu Sukobin je održan sastanak tehničkih grupa za  određivanje razlika visine repera odbrambenih nasipa od poplava na rijeci Bojani, na kome je  konstatovano da su postavljeni reperi i da su vršena mjerenja kota nasipa, a takođe je urađena unifikacija istih.

P.Z.

Portal Analitika