"Mi nemamo problema u plasmanu naše robe na tržištu Rusije. Mi ni do sada nijesmo bili privilegovani na način kako su to druge zemlje u regionu, recimo Srbija koja nema uvoznu carinu. Za razliku od njih, naš uvoznik i generalni distributer plaća 20 odsto carine. Tako da neka dodatna ograničenja u plasmanu naše robe ne mogu ni da postoje. Tu postoji, međutim, jedna druga vrsta problema. Prvi kvartal ove godine je bio najgori u posljednjih 20 godina kako ruski analitičari koji se bave vinom objašnjavaju, jer je ukupno tržište vina palo 15-20 odsto", kazao je radiju Antena M, pomoćnik izvršnog direktora te kompanije Mladen Rabrenović.
Zbog toga je, kaže, došlo teško vrijeme za prodaju vina na teritoriji Rusije, ali kako navodi to nije u vezi sa bilo kakvim sankcijama.
"Ukoliko bi neko, nekom odlukom, zabranio da mi izvozimo naše proizvode na teritoriju Rusije, onda bi svakako trpjeli posljedice zato što bi dva do dva i po miliona boca, ili otprilike nekih pet miliona eura, imali manju realizaciju na tom tržištu i generalno manju realizaciju na nivou kompanije. Ali ja ne vjerujem da će do toga doći i u komunikaciji sa našim distributerom imamo informacije da ni oni tako nešto ne očekuju. Ali to su odluke nekih drugih organa u ravni politike, a ne biznisa. Za sada mi radimo normalno", navodi Rabrenović.
Kada je posrijedi Ukrajina, Rabrenović objašnjava da je tu specifična situacija. Ukrajinska vina su na teritoriji Rusije veoma poznati brendovi, a najveće vinarije se nalaze upravo na Krimu. Nakon pripajanja, vina sa Krima su još popularnija u Rusiji, te je za njima veća potražnja. Sa druge strane, kaže Rabrenović, i zbog nestabilnosti ruske valute, odnos rublje i eura u posljednje vrijeme je loš po nas.
"I uz taj ekonomski patriotizam i činjenicu da su vina sa Krima jako poznati brendovi u Rusiji, svima ostalima, a to znači i nama, čini otežan plasman proizvoda u određenoj mjeri na teritoriji Rusije. I vjerovatno će te vinarije manje plasirati vina u ostalom dijelu Ukrajine, tako da tu postoji prostor koji treba popuniti. Mi se trudimo da uđemo u Ukrajinu i da plasiramo naša vina. Sve je moguće, ali to ne ide baš tako brzo i tako lako", zaključuje Rabrenović.