Politika

LIPKA: Sve više razloga da Crna Gora dobije poziv u NATO

Lipka_1
U
NATO Alijansi su svjesni da u regionu Zapadnog Balkana još postoji nekoliko žarišta potencijalnih kriza i da bi ulazak Crne Gore u NATO ojačao stabilnost i bezbjednost cijelog regiona, smatra ambasador Slovačke František Lipka. Zbog toga je Lipka ubjeđen da će u razmišljanja o pozivu za Crnu Goru biti uključen i ovaj aspekt.

LIPKA: Sve više razloga da Crna Gora dobije poziv u NATO
Portal AnalitikaIzvor

Slovački ambasador je, u intervjuu Pobjedi, kazao da Crna Gora dobro koristi vrijeme u susret NATO samitu i ispunjava svoje obaveze.

Lipka je podsjetio da je početkom oktobra prošle godine odgovorio da je sve otvoreno, da NATO nastavlja politiku „otvorenih vrata“, ali da se, za sada, ne zna da li će tema proširenja biti na dnevnom redu samita 2014. godine.

- Isto tako sam rekao da niko ne sumnja u to da se Crna Gora nalazi na prvom mjestu među zemljama koje imaju ambiciju da postanu članice NATO, i da nije isključeno da bi Crna Gora mogla dobiti poziv, u slučaju da se Samit u Velsu bavi proširenjem. Ove riječi važe i danas. Međutim, u međuvremenu situacija se promijenila u korist proširenja i u korist Crne Gore - kazao je on.

Lipka je, konstatujući da njegovo mišljenje dijele i mnogi drugi, ocijenio da je Crna Gora postigla dobre rezultate. Da li je ispunila sve uslove, i šta još treba da uradi, to će konstatovati posebna komisija u centrali NATO u Briselu koja već sada priprema izvještaj o napretku svih zemalja kandidata, dakle i Crne Gore, naveo je slovački ambasador u Podgorici.

- Na osnovu tog izvještaja, ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO, na Ministerijalu krajem juna, odlučivaće o tome da li će tema proširenja biti u agendi Samita 2014. - pojasnio je Lipka.

Dodao je i da je aneksija Krima i kriza u Ukrajini pokazala da neke politike iz vremena hladnog rata, za koje smo mislili da su zauvijek nestale, mogu iznenada da ožive i da destabilizuju situaciju u cijeloj Evropi, čak i u svijetu.

- Ovi događaji predstavljaju ozbiljno upozorenje da stabilnost i bezbjednost nije vječna, da nije bogom dana zauvijek, nego da zavisi od ljudi, da je krhka kao što su krhki i ljudi, i da upravo zbog treba neprestano raditi na njenom očuvanju i jačanju. Čini mi se da upravo ovih dana sve više država postaju svjesnije ove činjenice i neophodnosti većeg angažmana na očuvanju stabilnosti i bezbjednosti. Zbog toga mislim da ovi događaji na Krimu i u Ukrajini idu u prilog aktivnijem nastavku politike proširenja NATO i EU. To je najbolji način kako proširiti u Evropi zonu stabilnosti i bezbjednosti - zaključio je Lipka u intervjuu Pobjedi.

Portal Analitika