(Iz Beograda za Portal Analitika)


Skepticizam izražavaju i mnogi ekonomisti od kojih niko ne sumnja u Vučićeve dobre namere. Mnogi hvale njegovu hrabrost ali, ključna stvar na koju ukazuju je da će sprovođenje reformi u dobroj meri zavisiti od mogućeg masovnog protesta radnika javnih preduzeća u restrukturiranju. Naime, u Srbiji u javnom sektoru radi 780 hiljada radnika i deo njih će se, kada počnu reforme, sigurno naći na ulici ukoliko mesto ne nađu u privatnom sektoru čiji razvoj uz razne olakšice zagovara Vučić.

Savić smatra da će oni insistirati na strogim merama štednje, a da sa druge strane Srpska napredna stranka mora da vodi računa o tome da su joj i na sledećim izborima potrebni glasovi birača.
“Privrženost radikalnim rezovima u ekonomiji zavisiće isključivo od procene koliko je to za stranku oportuno. Uveren sam da će u početku imati isto tako ‘tvrd’ stav kao i ekspertski deo Vlade”, naveo je Savić, uz opasku da će u slučaju da se Vlada suoči sa masovnim protestima zaposlenih u preduzećima u restrukturiranju i u javnom sektoru, Vučić insistirati na ublažavanju zakonskih rešenja.
Transformacija ekonomije: Stalno pominjanje grčkog scenarija kada je u pitanju transformacija ekonomije nije izostalo ni tokom premijerovog predstavljanja plana Vlade, ali nije dat jasan odgovor što je sve do sada urađeno da do tog scenarija ne dođe.
Kako sprovesti ono što je obećano: reforma, smanjenje plata i velika otpuštanja iz javnog sektora, jačanje privatnog sektora, prodaja Telekoma, delova EPS-a i Srbijagasa, reorganizovanje školstva i zdravstva, ali i izgradnja 270 kilometara autoputa do Crne Gore u naredne četiri godine, jačanje pravosuđa, zatvaranje pregovora sa EU do 2018. godine…. Premijera će u realizaciji njegovih želja pratiti 16 ministara sa resorima i dva bez portfelja. Ipak, za sve ovo se kao glavni preduslov stavljaju spremnost i razumevanje samih učesnika u ovim procesima.

“Vučić je otvoreno rekao što namerava da uradi i pitanje je da li su ga ljudi dobro razumeli, jer će morati da ‘udari’ i na dobar deo svojih birača”, kaže Stepanović, uz podsećanje da je donošenje reformskih zakona stvar političke odluke, te da su zakoni o stečaju, privatizaciji i radu mogli biti već doneti.
Podsetimo, ti zakoni su označeni kao ključni za početak sveobuhvatne reforme, jer će oni omogućiti bolje i efikasnije poslovanje i skratiti procedure za dolazak stranih investitora u Srbiju. Zbog tih zakona je “pao” bivši ministar privrede Saša Radulović koji je insistirao na njihovoj hitnosti dok su sindikati u očiglednom dogovoru sa tadašnjom Vladom napravili štrajk, što je bio samo dobar izgovor za prolongiranje njihovog usvajanja.

Kao ilustracija te dileme, vrlo su slikovita dva primera.
Primer prvi: U nedelju, nekoliko sati pre sati pre Vučićevog obraćanja poslanicima, iz njegove stranke je u Javni servis RTS upućeno saopštenje u kojem SNS oštro protestuje što se novinar kritički i sumnjičavo odnosio prema novom kabinetu Vučića u pogledu odabira ministara.Primer drugi: U momentu kada je Vučić govorio o neophodnosti razvoja malih i srednjih preduzeća u Srbiji i kako su ona nosioci zdrave ekonomije svake drzave, činovnici parlamenta nisu dozvolili da nekolicina fotoreportera baš iz tih malih i srednjih medijskih preduzeća slika zasedanje sednice. Slikanje i izveštavanje je prepušteno medijskim gigantima koji treba - da se reformišu ili ugase. Na kraju su svi pušteni da rade svoj posao, verovatno uz nalog nekog od Vučićevih saradnika.
Dakle, ko će biti kažnjen ako i pored najboljih namera reforme ne budu uspele? Poigravanje sa biračima, DS i Boris Tadić su već osetili na “svojoj koži” tokom izbora 2012. godine. A totalni sunovrat zbog neozbiljnosti doživeli su ove godine.

Podrška: Vučić je u više navrata govorio da se ne udvara biračima, da im uvek saopštava istinu, i da je i zbog toga dobio toliku podršku građana. Međutim, kolika će podrška biti nakon prvog smanjenja plata u javnom sektoru, videćemo već do kraja godine. Za sada je prva politička podrška stigla iz EU.
Ketrin Ešton je u
Nakon ove tvrdnje Ešton, ostaje samo pitanje da li će ova vlada uz sve najavljenje reforme i neprijatnosti na tom putu izdržati ceo mandat.
Violeta CVEJIĆ