Najveći španski pisac živio je prije 400 godina, slavljen i obožavan od mnogih generacija.
Gradske vlasti su početkom marta odlučile da izdvoje 100.000 eura za pronalazak Servantesovog groba, koji će se odvijati u tri faze. Prva faza podrazumjeva da naučnici pomoću savremene tehnologije istražuju lokaciju kako bi utvrdili da li se ispod zemlje nalaze ljudski posmrtni ostaci.
Naučnici će pomoću specijalnih radara istražiti oko 200 kvadratnih metara prostora. Ukoliko radovi budu uspješni i naučnici otkriju tačnu lokaciju groba, doći će arheolozi u okviru druge faze. Poslije iskopavanja lokacije, počinje treća faza, kada će na lice mjesta doći antropolozi.
Migel de Servantes Savedra je rođen 1547. godine u mjestu Alkala de Enares kod Madrida, ali je posljednje godine života proveo u madridskoj književnoj četvrti. Servantes je sahranjen u tom dijelu grada u aprilu 1616. godine u crkvi Svete Trojice, ali se ne zna tačno gdje mu je grob jer je crkva proširena i pored nje je sagrađen manastir.
Antropolozi navode da će biti lako identifikovati pronađene posmrtne ostatke. Naveli su da je Servantes pred kraj života imao samo šest zuba, povredu na grudima i da nije mogao da koristi desnu ruku.
Servantes, svjetski poznat pisac, u Španiji je takođe poznat kao vojnik. Ranjen je u španskom ratu protiv Otomanskog carstva i nekoliko godina je bio zarobljen u Alžiru, gdje su ga odveli turski gusari.
Servantes je bio pjesnik, dramaturg i prozni pisac. Smatra se jednom od najvećih figura španske književnosti. Svojim djelima on pripada renesansi, baroku i Zlatnom vijeku španske književnosti.
U svijetu je poznat kao autor prvog modernog romana "Don Kihot".
Migel de Servantes umro je 23. aprila 1616, istoga dana kad u Engleskoj umire Vilijem Šekspir (1564-1616). Taj dan je UNESCO proglasio međunarodnim Danom knjige.
(blic.rs)