Abiznis

Zašto kasni izgradnja vjetrenjača na Krnovu vrijednih 120 miliona eura?

vjetrenjaceok
V
lada Crne Gore zadužila je početkom aprila Ministarstvo održivog razvoja i turizma, da izda građevinsku dozvolu francuskom investitoru „Akuo Energy“ za gradnju vjetroelektrana na Krnovu vrijednih 120 miliona eura. Vlada je početkom mjeseca konstatovala da je potrebno što prije izdati dozvolu, a da je problem što radovi još nijesu počeli- spor oko vrijednosti predmetnog zemljišta.

Zašto kasni izgradnja vjetrenjača na Krnovu vrijednih 120 miliona eura?
Portal AnalitikaIzvor

- S obzirom da je investitor spreman da u najskorijem roku započne izgradnju vjetroelektrane, neophodno je naći najefikasniju i vremenski najmanje zahtjevnu proceduru za izdavanje građevinske dozvole u suprotnom, mogla bi se dovesti u pitanje investicija koja je procijenjena na 120 miliona eura. Kako su sva rješenja o eksproprijaciji nepokretnosti neophodnih za izgradnju vjetroelektrana pravosnažna i upisana u katastar nepokretnosti, a predhodni vlasnici nisu osporili ovaj postupak, ne postavlja se pitanje namjene tih nepokretnosti ni od jedne strane. Pokrenuti sporovi se odnose isključivo na procijenu vrijednost pomenutih nepokretnosti, a ne na njihovu namjenu i vlasništvo. Imajući u vidi gore navedeno, kao i saglasnost Ministarstva finansija za ulazak u posjed, mišljenja smo da u što kraćem roku treba stvoriti uslove za izdavanje građevinske dozvole, pisalo je u Informaciji.

Pomenutim Ugovorom državno zemljište se daje u zakup na period od 20 godina, sa mogućnošću produženja do maksimalno 5 godina. Za prvih 12 godina rada vjetroelektrane otkupna cijena električne energije proizvedene u vjetroelektrani je zagarantovana i ne može biti manja od 95,99 €/MWh. Ministarstvo održivog razvoja je juče na svom sajtu objavilo spisak izdatih građevinskih dozvola, ali na njemu nema one za gradnju vjetroelektrana.

Ugovor o zakupu zemljišta i izgradnji vjetroelektrane na lokalitetu Krnovo (opštine Nikšić ,Šavnik i Plužine) zaključen je 5. avgusta 2010. godine sa konzorcijumom „MHI-IVICOM Consulting GmbH“ čiji su članovi bili "Mitsubishi Heavy Industries" iz Japana i "Ivicom Consulting" GmbH iz Austrije. Period zakupa je 20 godina, sa mogućnošću produženja do maksimalno 5 godina. Nedugo zatim, konzorcijum se obratio Ministarstvu ekonomije sa zahtjevom da umjesto kompanije „Mitsubishi Heavy Industries“, francuska kompanija „Akuo Energy“, pristupi konzorcijumu kao novi lider konzorcijuma, nakon čega je Ministarstvo ekonomije 24. septembra 2012. godine zaključilo da kompanija „Akuo Energy“ zadovoljava uslove iz Tenderske dokumentacije i da može zamijeniti kompaniju „Mitsubishi Heavy Industries“ u konzorcijumu.

P.Z.

 

 

Portal Analitika