On je upozorio da se zloupotrebljavaju teško neznanje i kukavičluk koji su prisutni u medijima. Šuković je naglasio da je tabloidnost najviše vrste, nažalost, zapljusnula Crnu Goru i da prolazi potpuno nekažnjeno.
- Suštinska kazna mora da stigne od javnosti koja bi trebalo da prepozna šta je tačna informacija, a šta laž i da na trafici kazne one koji se bave tom vrstom novinarstva. Međitim, i na Zapadu tabloidi imaju najveći tiraž i prosto postoji nešto u ljudskoj prirodi što voli da čita bljuvotine, izmišljene priče, poluistine i teško da se tome može stati na kraj – izjavio je Šuković.
Prema njegovim riječima, posljednjih mjeseci eskaliralo je objavljivanje lažnih informacija zbog pojave novih medija.
Darko Šuković smatra da instutucije imaju veliki problem sa deficitom znanja o novinarstvu kao profesiji.
- Drugi problem je što su neki mediji uspjeli u popriličnom mjeri da nametnu zamjenu teza u kojoj svaka kritika njihovog neprofesionalizma je tumačena kao napad na slobodno novinarstvo. Ta zamjena teza uvijek je i redovno bila podržana iz Brisela i sa pojedinih međunarodnih adresa novinarskih institucija. Ovdje imate strah od principijelnog reagovanja da ćete istog momenta biti proglašeni za nekog ko ugrožava slobodu medija - ističe Šuković.
Izvršni direktor Novinsko-izdavačkog i grafičkog preduzeća Pobjeda Lav Lajović izjavio je za Vikend novine da bi najveća pomoć medijima bila zaštita autorskih prava. Lajović je upozorio da postoji dvostruka zloupotreba autorskih prava kada su mediji u pitanju.
- Vidimo da brutalno neki mali mediji neki portali, koji imaju jednog ili dva zaposlena, uzmu i generišu sadržaje sa naših portala i to prodaju kao vijesti iz Crne Gore i vi imate situaciju da oni imaju bolju posjećenost portala nego mi koji od toga živimo. Mi treba 200 plata da isplatimo za novinare i ostalo osoblje, a ne možete da postignete posjećenost jer mi na svom portalu nudimo samo ono što mi proizvedemo, a oni bukvalno generišu to sa naših portala. Imate i drugu situaciju zloupotreba autorskih prava, a to je da kafići novine daju besplatno na čitanje. Vidjećete u Podgorici u svakom lokalu u koji uđete možete dobiti besplatno uz kafu troje četvoro novina. Kupite kafu za euro, a pročitate novine koje koštaju tri ili četiri eura. To vam dođe kao ekstra usluga. Smatram da je to možda najveći pritisak na tiraž, novine u Crnoj Gori se čitaju, samo što se ne kupuju - smatra Lajović.
On je uvjeren da je Crna Gora država koja omogućava potpunu slobodu medija.
- Sloboda je garantovana ne samo Ustavom, nego i zakonima o medijima i drugim propisima koji se tiču javne riječi. Učestvovao sam u reformi zakonodavstva oko dekriminalizacije klevete i smatram da je na tom planu Crna Gora učinila možda i najveći iskorak, ne samo u regionu, nego i u Evropi. Ukinula je klevetu i uvredu kao krivično djelo i dala slobodu medijima da ne trpe nikakav progon po službenoj dužnosti od bilo kojih državnih i istražnih organa. Neki mediji očigledno nijesu dorasli toj odgovornosti koja se stvara, jer sloboda mora da nosi upravo odgovornost prema samome sebi - poručio je Lajović.
Foto: sierraexpressmedia.com