Pejović je listu Elektroprivreda kazao da je analitički pregled pravne tekovine pokazao je da je crnogorsko zakonodavstvo u velikoj mjeri usklađeno s pravnom tekovinom EU u toj oblasti.
Međutim, posebna pažnja će tokom pregovora biti posvećena Direktivi koja nameće obavezu državama članicama da održavaju minimalne zalihe sirove nafte i naftnih derivata.
“Crna Gora je dobila mjerilo za otvaranje ovog poglavlja kojim se zahtijeva da izradimo detaljan Akcioni plan za usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnom tekovinom EU koja se odnosi na obavezne 90-dnevne rezerve nafte ili naftnih derivata, uspostavljanje centralnog tijela za obaveze rezerve nafte i unaprijeđenje skladišnih kapaciteta”, rekao je Pejović.
Imajući u vidu finansijsku zahtjevnost te obaveze i činjenicu da je većina zemalja tokom pregovora zatražila prelazno razdoblje za potpunu implementaciju te Direktive, Crna Gora planira da zatraži dodatni vremenski period kako bi se po tom pitanju usagladila s evropskim propisima.
“Crna Gora je već započela aktivnosti na ispunjavnju mjerila za otvaranje tog poglavlja. Formirana je Radna grupa koju čine predstavnici državne uprave, kao i privatne kompanije koje su glavni učesnici na tržištu nafte i gasa - Jugopetrol Kotor i Montenegro Bonus Cetinje”, naveo je Pejović.
On podsjeća da su ozbiljnije reforme u energetici počele 2006, nakon stupanja na snagu Sporazuma o Energetskoj zajednici, u kojem je Crna Gora ugovorna strana.
Uslijedilo je usvajanje zakona o energetici i o energetskoj efikasnosti. Nafta je regulisana Zakonom o istraživanju i proizvodnji nafte i gasa.
Vlada je u maju prošle godine usvojila Nacrt strategije razvoja energetike Crne Gore posebno biogoriva, koji bi se koristili u transportu.
“Intenzivan rad na zakonodavstvu očekuje se u narednim mjesecima kako bi, u rokovima koji su dogovoreni u okviru Energetske zajednice, implementirali Treći paket i Direktivu o obnovljivim izvorima energije iz 2009”, kazao je Pejović.
On je ocijenio da je prenošenje iskustava iz pregovaračkog procesa od izuzetnog značaja za Crnu Goru, posebno kada je riječ o novoj članici kao što je Hrvatska, koja je 2008. otvorila, a 2009. godine privremeno zatvorila 15. poglavlje.
S obzirom na to da je i ona dobila prelazno razdoblje za pitanje strateških 90-dnevnih rezervi nafte, članovi crnogorske Radne grupe za izradu akcionog plana za strateške rezerve nafte su već održali sastanke s hrvatskim ekspertima o ovom pitanju kako bi prenijeli iskustvo i predložili najbolji model za ispunjavanje mjerila.
“Ukoliko sve bude u skladu s predviđenim planom, ne očekujemo poteškoće kada je o ovim pitanjima rije” zaključio je Pejović.(Mina Business)