Kazne su potvrđene i Janšinim saoptuženicima, bivšem brigadiru slovenačke vojske Antonu Krkoviču i direktoru firme Rotis Ivanu Črnkoviču, koji su osuđeni na po 22 mjeseca zatvora i novčane kazne.
Prema sada pravosnažnoj presudi, Janša je 2006. godine, kada je bio premijer, od Patrijinih posrednika prihvatio obećanje da će dobiti novčanu nagradu ako finska firma dobije posao opremanja slovenačke vojske oklopnim vozilima koji je bio vrijedan 278 miliona eura.
Janša je tokom sudskog postupka negirao sve navode tužilaštva da je uticao na ugovor sa Patrijom i kontaktirao sa posrednicima, a optužnicu protiv sebe nazvao je političkom konstrukcijom, tvrdeći da je eventualno osuđujuća presuda protiv njega neodrživa, prenosi Tanjug.
Janša i njegovi advokati najavili su žalbu Ustavnom sudu, a ako bude potrebno i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Slovenački mediji objavilli su ranije da presuda višeg suda još nije izvršna i ne znači automatski odlazak Janše u zatvor i podsjetili da bi on i saoptuženici mogli tražiti i izvršenje kazne preko takozvanog vikend zatvora, predviđenog za presude ispod dvije godine zatvora.
Početkom juna prošle godine prvostepeni sud u Ljubljani osudio je Janšu na dvije godine zatvora i novčanu kaznu od 37 hiljada eura.
Sudija Barbara Klajnšek prošle godine prilikom izricanja nepravosnažne presude rekla da su Janša, Krkovič i Črnkovič bili svjesni svog čina koji su počinili iz koristoljublja, pri čemu im je prethodno nekažnjavanje priznato kao olakšavajuća okolnost.