On je agenciji Mina biznis kazao da sama činjenica da je novi OKU zaključen podrazumijeva benefit za zaposlene, jer propisuje minimum osnovnih prava.
-OKU je značajan za zaposlene u djelatnostima u kojima nijesu zaključeni granski kolektivni ugovori i kolektivni ugovori kod poslodavca kao što su trgovina i državna uprava, ali i za sve druge djelatnosti- rekao je Keković.
Prema njegovim riječima, prava koja propisuje OKU bi, da njega nema, veoma brzo bila izbrisana i iz većine drugih važećih kolektivnih ugovora. Novi OKU stupio je na snagu 30. marta, nakon godinu i po od isteka važenja prethodnog OKU-a.
Keković je ocijenio da je suviše mali period primjene novog OKU-a da bi se moglo govoriti o nekim uočenim nedostacima.
-Međutim, kao kod svakog opšteg propisa, bilo bi pretenciozno tvrditi da nedostataka neće biti. U svakom slučaju, ako nedostataka uopšte bude, ne očekujem da mogu drastičnije uticati na negativan položaj zaposlenih, a na sindikatima je da ih odmah prepoznaju i eliminišu kroz izmjene OKU-a- kazao je Keković.
Prema njegovim riječima, benefiti OKU-a su ogromni. OKU propisuje, između ostalog, pravo na uvećanje zarade po osnovu minulog rada, po osnovu prekovremenog rada, noćnog i rada u dane državnih i vjerskih paznika, pravo na veći broj dana godišnjeg odmora i na plaćeno i neplaćeno odsustvo. Takođe propisuje pravo na jednokratnu novčanu pomoć, na informisanje, posebna prava za sindikalne predstavnike i članove sindikata, kao i pravo na obavezno izdvajanje sredstava i plaćeno odsustvo radi prevencije radne invalidnosti i rekreacije.
Na pitanje koliko ima prostora za zloupotrebu OKU-a od poslodavca, Keković je odgovorio da prostor za zloupotrebu uvijek postoji, jer je poslodavac u superiornoj poziciji u odnosu na radnika, s obzirom na to da mu je Zakon o radu dao pravo da, u prvom stepenu, neprikosnoveno odlučuje o pravima radnika.
-Kako je na strani poslodavca i snaga kapitala, mnogi poslodavci su spremni unaprijed da reskiraju troškove postupka pred sudom, kako bi pokazali svoju moć i, bar na neko vrijeme, oslobodili se nepoželjnih radnika- objasnio je Keković.
Na drugoj strani, kako je ocijenio, pozitivno je što su uspjeli da u Zakon o radu, prvi put, unesu odredbu kojom se teret dokazivanja stavlja na teret poslodavca u slučaju da radnik podnese tužbu za zaštitu svojih prava.
On je zaključio da je značajno i to da zaposleni može, pored materijalne, da zahtijeva i nadoknadu nematerijalne štete, ukoliko dokaže da je poslodavac prema njemu nezakonito postupao.
OKU, koji je usaglašen na sjednici Socijalnog savjeta i kojeg je Vlada usvojila, potpisan je 20. marta. OKU su potpisali ministar rada i socijalnog staranja Predrag Bošković, generalni sekretari Saveza sindikata (SSCG) i USSCG, Marko Nikčević i Srđa Keković i predsjednik Unije poslodavaca (UPCG) Predrag Mitrović.