- Saradnju s MMF-om ne treba nikako kvalifikovati kao "slamku spasa", već kao saradnju na umanjivanju negativnih posljedica - rekla je guvernerka.
Obraćajući se polaznicima Škole nacionalne odbrane na Vojnoj akademiji u
Beogradu, gdje je održala predavanje na temu "Uticaj međunarodnih finansijskih
institucija na monetarnu politiku Republike Srbije", Tabaković je istakla da Srbija ima devizne rezerve veće od 10 milijardi eura, a da je za razliku od ranije, kad je veliki udio činio novac poslovnih banaka njihova struktura sada mnogo povoljnija.
Devizne rezerve su dovoljne ne samo da pokriju sedmomesečni uvoz, već i za redovno izmirivanje obaveza države stranim kreditorima.
Tabaković je izjavila da i Srbija već osjeća posljedice krize u Ukrajini.
- Već imamo probleme s plaćanjem, ako se radi o plaćanju u dolarima. Rizikujemo ako je destinacija Rusija, sa kojom imamo vrlo razvijene odnose, koja nam je jedan od najvažnijih spoljnotrgovnskih partnera - rekla je ona.
Kako je naglasila, u slučaju da ne bude obziljne suše i geopolitičkih krupnih pomjeranja, inflacija će biti kako je i projektovana za ovu godinu - četiri plus minus jedan i po odsto.
U pripremi su i izmjene određenih zakona kao što su Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, o osiguranju, kao i Narodnoj banci Srbije.
Odgovarajući na pitanje jednog od polaznika kada će kamatne stope i naknade biti niže, guvernerka je rekla da u tržišnoj privredi NBS nema prava da ograničava visinu naknada.
(blic.rs)