Koristi od ovog projekta imao bi, kako objašnjava profesor doc. dr Adis Balota, i cijeli svijet jer bi njegovom realizacijom dobili neophodne podatke koji bi se iskoristili za projektovanje boljeg sistema zaštite od atmosferskih pražnjenja.
"Izgradnjom ove naučno-istraživačke mjerne stanice na Lovćenu, Crna Gora bi izgradila jedinstven sistem istraživanja na polju zaštite od atmosferskih prenapona, a podatke koji se dobiju koristile bi sve zainteresovane institucije i kompanije iz zemlje i svijeta", rekao je za Dnevne novine Balota.
Prijedlog projekta predviđeno je instaliranje prve međunarodne naučno-istraživačke stanice u Crnoj Gori. Podaci koji bi se dobili, ukoliko bi se postavila ova mjerna stanica na Lovćenu, pomogla bi industriji da projektuje i izradi kvalitetnije uređaje koji bi se koristili u visokonaponskoj opremi. Informacije koje se dobiju na tim stanicama u realnom vremenu mogle bi da koriste na komercionalnoj bazi svjetske kompanije koje proizvode visokonaponsku opremu i da na osnovu njih modeliraju opremu i izrađuju kvalitetnije proizvode.
Projektni zadatak sačinili su stručnjaci, ugledni profesori doc. dr Adis Balota (Fakultet za informacione tehnologije), prof, dr Salih Sadović (ETF Sarajevo, predavač na većem broju univerziteta u svijetu), prof, dr Sreten Škuletić (EFT Podgorica) i dr Tarik Sadović. Oni će projektni zadatak kandidovati na konkursu Ministarstva nauke o finansiranju naučno-istraživačkih projekata.