Politika

Solun: Potvrđena jednoglasna posvećenost EU evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana

0805luksic
P
otpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić učestvovao je danas na ministarskoj konferenciji EU - Zapadni Balkan, koja je  organizovana u okviru Grčkog predsjedavanja Savjetom u Solunu.

Solun: Potvrđena jednoglasna posvećenost  EU evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana
Portal AnalitikaIzvor

Na konferenciji su učestvovali Komesar za proširenje Štefan File, ministri vanjskih i evropskih poslova država-članica i država Zapadnog Balkana, kao i visoki zvaničnici iz EEAS i Evropske Komisije. Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Grčke Evangelos Venizelos je predsjedavao skupom, koji je obuhvatao dvije sesije.

Tokom prve sesije, potvrđena je jednoglasna posvećenost EU evropskoj perspektivi regiona Zapadnog Balkana, u skladu sa dokumentima sa solunskog samita EU-Zapadni Balkan iz 2003. Obilježavajući deset godina od najvećeg proširenja EU i sa tri nove članice koje su pristupile nakon 2004., učesnici iz zemalja EU su ponovili svoju posvećenost agendi proširenja na cijeli region, u okviru procesa pristupanja i Stabilizacije i pridruživanja na bazi kopenhaških kriterijuma, obnovljenog konsensusa o proširenju iz 2006.  i relevantnim zaključcima Evropskog savjeta i Savjeta ministara. Učesnici su podvukli da je proširenje jedna od najuspješnijih politika EU. Učesnici iz zemalja Zapadnog Balkana su iskazali posvećenost sprovođenju svih neophodnih napora s ciljem ubrzavanja domaćih reformskih procesa povezanih sa pristupanjem EU.

Druga sesija ministarske konferencije se fokusirala na pitanja saobraćaja i energetske povezanosti EU i Zapadnog Balkana, kao i u okviru samog regiona. Posebna pažnja posvećena je sineregetskom efektu i saradnji na nivou EU, regiona i na međunarodnom nivou. Učesnici su razmijenili mišljenja o mogućnostima da se iskoristi momentum određenih dostignuća u sektorima energetike i saobraćaja, uključujući budućnost Energetske zajednice i postizanja sporazuma o Ugovoru o saobraćajnoj zajednici. Dalje su razmijenili mišljenja o ulozi regionalnih inicijativa, regionalnih organizacija i mehanizama za bolju koordinaciju finansijske podrške regionu; takođe su istakli značaj regionalne infrastrukture koja će doprinijeti povezanosti u regionu i regiona sa ostatkom EU.

Komisija je u ovom smislu potvrdila svoju namjeru da koristi čak do 1 milijardu EUR iz novog instrumenta IPA za infrastrukturne investicije u šest zemalja korisnica IPA fondova na Zapadnom Balkanu u programskom periodu 2014-2020. Kombinovano sa sredstvima finansijskih institucija, EU fondovi imaju za cilj da privuku privatni kapital koji bi mogao obezbijediti barem deset milijardi investicija na Zapadnom Balkanu, koji će targetirati ključne prioritete zemalja korisnica. Veliki regionalni projekti bi mogli uključivati cestu i prugu u Koridoru X od Zagreba do Atine, željeznički Koridor VIII od luka Burgas i Varna na Crnom moru u Bugarskoj do jadranskih luka Vljora i Drač u Albainiji, Trans-jadranski gasovod od Grčke do Italije, Jadransko-jonski gasovod koji će ići jadranskom obalom od Albanije do Hrvatske.


U svom uvodnom izlaganju komesar File naglasio je da je proširenje ključna politika Evropske unije, koja počiva na tri stuba - vladavina prava i novi pristup koji podrazumijeva da sveukupni napredak zavisi od napretka u ovoj oblasti, ekonomskog upravljanja  i jačanja administrativnih kapaciteta.

Potpredsjednik Vlade i  ministar vanjskih poslova Grčke Evangelos Venizelosa je kazao da je budućnost regiona Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji  i da za to postoji jasna politička podrška. On je istakao značaj povezivanja država Zapadnog Balkana, posebno kad je riječ o infrastrukturnim projektima. Venizelos je naglasio da je procjena napretka individualna i da zavisi od postignuća svake države.

Lukšić je predstavio je napredak i ostvarene rezultate Crne Gore u procesu evropske integracije, posebno u kontekstu pristupnih pregovora s EU ističući punu spremnost Crne Gore da, kroz dalje usvajanje relevantnog strategijskog i zakonodavnog okvira, jačanje institucija i administrativnih kapaciteta, kao i kontinuiranu saradnju i razmjenu iskustava sa susjedima u regionu, ide u susret izazovima procesa evropske integracije. On je ukazao na transformišuću moć integracionog procesa.

On je naglasio da će iskustvo Crne Gore u poglavljima 23 i 24 poslužiti kao dobar primjer zemljama regiona na putu evropske integracije i dodao da je Crna Gora, u tom smislu, svjesna svoje odgovornosti. U svom izlaganju, osvrnuo se na mogućnosti koje će Zapadnobalkanski investicioni okvir pružiti kroz IPU II u periodu 2014-2020. izdvajajući milijardu, što će omogućiti da se realizuju značajni infrastrukturni projektii u regionu Zapadnog Balakana, kao što su Jadransko-jonski gasovod i Jadransko-jonski put.

Tokom konferencije u Solunu, potpredsjednik Lukšić susreo se sa kolegama iz regiona, kao i predstavnicima zemalja članica EU.

Portal Analitika