“Sredinom maja 2013. godine presudom je profesoru S.R. zabranjeno ponavljanje radnje diskriminacije objavljivanjem tekstova i isplati troškove postupka u iznosu od 900 eura, dok je dnevni list Dan dužan da objavi presudu u cijelosti, u roku od 15 dana od pravosnažnosti”, saopštili su Portalu Analitika iy ovih NVO..
Kako su naveli, tuženi S.R. uložio je žalbu na prvostepenu presudu koju je Viši sud odbio na sjednici Vijeća od 8. aprila 2014. godine.
“Pravosnažnost presuda Osnovnog Suda u Podgorici ima istorijski značaj i potvrđuje u praksi riješenost i posvećenost crnogorskog sudstva daljoj izgradnji vladavine prava i afirmaciji ravnopravnosti i zaštite ljudskih prava i sloboda svih građana. Prof. dr S.R., oglasio se, 9. maja 2011. godine, ličnim saopštenjem u dnevnoj novini Dan, u kojem je, iznio niz kvalifikacija i stavova kojima je otvoreno vrijeđao i ponižavao građane Crne Gore, homoseksualne orijentacije. Takvim stavovima dovedena je u pitanje i društvena prihvaćenost i bezbjednost LGBT osoba”.
Kako su naveli u saop[tenju, prvostepeni sud, a što je potvrđeno presudom drugostepenog suda, je našao da je S.R. "osim što je izvršio neposrednu diskriminaciju, dao je i podsticaj da se ovaj dio populacije diskriminiše po osnovu seksualne orjentacije", te nadalje podsjetio da je Svjetska zdravstvena organizacija 17. maja 1992. uklonila homoseksualnost sa liste mentalnih oboljenja, dok je Američko psihijatrijsko udruženje homoseksulanost izbacilo iz grupe poznatih psiholoških poremećaja još 1973.godine.
“Sud je takođe utvrdio da je prof. dr S.R. "osim što je propagirao svoj stav putem javnog glasila počinio i teži oblik diskriminacije", imajući u vidu da je javnim putem tvrdio da "zoofiliju i pedofiliju smatra vidovima homoseksulanosti kojih ima od 7 do 10", a za koje je Sud utvrdio da nema naučnog utemeljenja”.
Sud je, kako su naveli, zauzeo stanovište da je prof. dr S.R. povrijedio pravo na privatnost građana (seksualna privatnost), pravo na okupljanje i diskriminatorno se ophodio, te je to svakako imalo prevagu u odnosu na njegovo pravo na slobodu izražavanja.
I Viši sud u Podgorici stoji na stanovištu da se sloboda izražavanja ne može zloupotrebljavati i ljudima drugačijeg opredeljenja/orijentacije ugrožavati njihova prava.
“Nevladine organizacije “LGBT Forum Progres” i Centar za antidiskriminaciju “Ekvista” izražavaju zadovoljstvo presudom Višeg Suda koja predstavlja izuzetan podsticaj našem predanom radu na izgradnji tolerantnog i inkluzivnog društva. Potvrda presude Osnovnog Suda u Podgorici kojim je utvrđena i zabranjena dalja diskrimimnacija jeste i poruka kompletnoj javnosti da poštuje naučne činjenice ali i domaće i međunarodne standarde u vezi sa seksualnom orjentacijom i rodnim identitetom”, kazali su Miliviojević i Šatranović.
foto: www.dubrovackidnevnik.hr