Priče o državnim obilježjima mogu biti inspirativne, zanimljive i dati drugačiji uvid u kulturu i istoriju neke zemlje.
Kako su nastala neka od njih?
Kanada: Vođe Kanade oštro su raspravljale o tome kakvu zastavu treba da imaju, dok nisu usvojile crveni list javora 1965. kao znak slobode od kolonijalizma.
Inače, jedan originalni predlog, koji je tamošnji parlament odbacio, uključivao je plave pruge i trolisni javor, koji je neodoljivo podsjećao na list kanabisa.
Nepal: Četvrtasta zastava nije bila naročito zanimljiva ovom narodu. Kao jedina zemlja koja ima zastavu bez četiri prava ugla, Nepal je liga za sebe.
Njegova dva spojena trougla simbolišu moćne vrhove Himalaja na kojima je tako mnogo planinara ostavilo zastave svojih zemalja.
Sunce i mjesec simbolišu smirenost i odlučnost, vrlo poželjne osobine u ovim negostoljubivim područjima.
Grčka: Simbolika grčke zastave zaista budi patriotizam. Plave pruge su simbol ljetnjeg neba i azurno plavih mora na koja godišnje dolaze milioni posjetilaca.
Bijele simbolišu besprekorne obalske građevine.
Devet pruga predstavljaju devet drevnih muza, ali postoji i tumačenje da je možda riječ o broju slogova u ratnom pokliču "eleftheria i thanatos", koji znači "sloboda ili smrt" i koji je korišćen u ratovima protiv Otomanskog carstva.
Butan: Na prvi pogled, zastava Butana na sebi ima sliku zmaja na točkovima. Riječ je o zvijeri Druk, zmaju gromovniku iz butanske budističke metodologije. On se ne vozi kočijama; on zapravo steže okrugle dragulje u svakoj kandži.
On simboliše poreklo religioznih učenja na kojima je Butan zasnovan.
Drukba budizam tako je nazvan po osnivaču iz 12. vijeka Tsangpa Gjare Ješej Dorđi, jer je čuo gromke zvuke zmajeva dok je tražio mjesto za manastir na Tibetu.
Brazil: Ako imamo u vidu zaljubljenost Brazilaca u fudbal, možemo pomisliti da znak na njihovoj zastavi simboliše fudbalsku loptu. Naravno, nije o tome riječ.
Naime, zelena podloga simboliše kraljevsku lozu iz doba portugalskog kolonijalizma, dok parče noćnog neba predstavlja federalne regije.
Indonezija: Jednostavnost indonežanske zastave nosi zanimljivu istoriju.
Priča počinje u doba oslobađanja od Holandije, kada su domaći borci za slobodu pocijepali okupatorsku trobojku, a parče tkanine zadržali kao svoju zastavu.
Prema drugoj verziji, boje je na zastavi predstavljaju tamošnje carstvo iz 14. vijeka Madžapahit.
Mozambik: Na zastavi Mozambika nalazi se, vjerovali ili ne, čuveni "kalašnjikov", odnosno puška AK-47. Međutim, on simboliše krvavu borbu za nezavisnost ove zemlje.
Ova zastava je ujedno i jedino nacionalno obilježje u svijetu koje sadrži vatreno oružje.
Panama: Zastava Paname mogla je da izgleda sasvim drugačije, da se uvažio predlog Francuza Filipa Žan Buno Varila, koji je želio da simboli na zastavi označavaju čuveni kanal.
Međutim, tadašnji predsjednik Manuel Amador Gerero ga je odbio i angažovao svog sina da osmisli sadašnju verziju zastave, usvojene 1925.
Inače, boje predstavljaju glavne političke partije u zemlji.
Grenland: Kada su od Danske dobili dozvolu da formiraju domaću vladu 1978. stanovnici Grenlanda odlučili su da naprave i zastavu.
Rezultat, usvojen 1985. je zastava koja predstavlja klasični skandinavski minimalizam i istovremeno hrabro odstupanje od zastava drugih nordijskih nacija.
Simbolika je jasna: na zastavi je crveno sunce koje tone u snijeg i led.
Velika Britanija: Ova zastava dugo je živjela dvostruki život – služeći i kao nacionalni amblem i kao modna ikona.
Sama zastava bila je svojevrstan eksperiment koji je originalno kombinovao plavi i bijeli Andrejin krst (sveti Andrej je zaštitnik Škotske) i crveni krst na bijeloj podlozi za engleskog zaštitnika svetog Đorđa, kada su se te zemlje ujedinile u 18. vijeku.
Crveni krst na sredini koji označava irskog svetog Patrika, dodat je kasnije. London između prošlosti i budućnosti.
Izvor i foto: b92.net