Abiznis

LEKIĆ: Oporezovati finansijske transakcije u korist nerazvijenih opština

1105slekicok
E
U  je postigla dogovor na nivou ministara finansija da se uvede porez na finansijske transakcije, čija primjena se očekuje početkom naredne godine u 11 država članica među kojima je i Slovenija. Ekonomski analitičar Siniša Lekić kaže za Portal Analitika da bi trebalo ponovo razmisliti o uvođenju ovog poreza i kod nas, sugerišući da se prikupljeni novac iskoristi za potrebe egalizacionog fonda iz kojeg se finansira većina crnogorskih opština. Alternativno, Lekić predlaže da prihod od poreza posluži za pokriće loših bankarskih plasmana, čime bi se sanirao jedan od gorućih problema nacionalne ekonomije.

LEKIĆ: Oporezovati finansijske transakcije u korist nerazvijenih opština
Portal AnalitikaIzvor

- Poslanici već duže govore o uvođenju poreza na finansijske transakcije i vide ovu mogućnost kao dodatan izvor prihoda u državnom budžetu. Ovaj porez je bio svojevremeno ukinut i smatrao se nepotrebnim. Trenutno naš budžet nije u stanju velike potrebe za ovom mjerom, jer je koncipiran tako da nedostatak sredstava “peglamo” kreditima za pokriće deficita. Poznato je da veliki broj naših opština svoj opstanak bazira na “čuvenom” egalizacionom fondu, koji je glavni izvor prihoda nerazvijenih opština. Naše opštine jednostavno nemaju sopstveni  izvor finansiranja koji bi im omogućio normalan rad. Možda bi formiranjem fonda za pomoć nerazvijenim opštinama  mogao da se prevaziđe ovaj problem. Upravo porez na finansijske transakcije bi bio jedan od važnih izvora u punjenju tog fonda, a sredstva bi se usmjeravala za nerazvijene opštine- naglašava Lekić, napominjući da bi Centralna banka  mogla lako da utvrdi koliki bi iznos poreza mogao da se očekuje.

-CBCG ima precizne podatke o transakcijama i može lako doći do iznosa koji bi se dobio uvođenjem poreza. Pored ovoga, postoji i mogućnost usmjeravanja tih sredstava u pokriće loših bankarskih plasmana. Znamo da je tu situacija prilično loša i da su vlade mnogih zemalja svojim mjerama pomogle banke u pokriću tih loših plasmana. Kod nas još nijesmo vidjeli prave mjere koje bi riješile pitanje loših plasmana. Podgorički model je samo ovaj problem stavio na dnevni red, no njegova realizacija je samo u najavi. Ministarstvo finansija mora osmisliti ovaj model, tako da njegovu primjenu banke mogu brzo očekivati. Sigurno da bi sve to otvorilo mnogo više prostora u kreditnim aktivnostima banaka, pokrenulo privredu i potrošnju, što bi pomoglo da se u narednim godinama ne moramo dodatno zaduživati, već planirani budžet pokrivati iz vlastitih prihoda- ocijenio je Lekić.

Portal Analitika