-Nije suština u kažnjavanju i sankcionisanju od strane inspektora, kojih će biti oko stotinu tokom sezone, nego želimo da se u određenim segmentima koncentrišemo na preventivu i edukaciju privrednih subjekata, na način da se određeni poslovi i radnje uvedu u zakonske okvire. Suština je borba protiv sive ekonomije, zdravstvena i sanitarna bezbjednost gostiju i svih ostalih elemenata koji se tiču inspekcijskog nadzora. Trudićemo se da poboljšamno ambijent za funkcionisanje cijele sezone. To je svakako u funkciji gosta, ponude i namjere da se od turističke sezone napravi kvalitetan brend- naveo je Vuksanović, podsjećajući da se inspekcijske službe lani izdale preko 8.000 prekršajnih naloga.
-Koncentrisaćemo se na skutere, lov i ribolov na moru, jahting turizam i korišćenje jahti, tako da će biti novih aktivnosti u odnosu na prošlu godinu. Timovi iz više oblasti će u jednom turnusu obilaziti više segmenata i više djelova nadležnosti kad su u pitasnju inspekcijske službe- pojasnio je Vuksanović.
Aktivnosti inspekcija organizovane su putem Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone sa sjedištem u Budvi. U pojačanom nadzoru su angažovane Inspekcija za turizam, Tržišna inspekcija, Inspekcija rada, Zdravstveno-sanitarna inspekcija, Veterinarska inspekcija, Inspekcija za morsko ribarstvo i Inspekcija za zaštitu prostora, dok će po potrebi biti uključivane i druge inspekcije.
Planom je predviđeno da će se pojačani nadzor sprovoditi kontinuirano od strane domicilnih i angažovanih inspektora koji će vršiti razmjenu na 15-dnevnom nivou. Takođe, radno vrijeme je cjelodnevno, uključujući i noćni rad po potrebi, kao i rad u dane vikenda i državnih praznika. Pored postupanja u redovnom nadzoru i prema dinamičkom planu, inspekcije će prioritetno postupati po prijavama građana, koji su važni akteri za efikasno i pravovremeno suzbijanje sive ekonomije.
Osim stalnog prisustva inspekcija u primorskim opštinama, organizovaće se na nedjeljnom nivou, a po potrebi i češće, mobilne ekipe različitih inspekcija u planinskim turističkim centrima, gdje se u ljetnjem periodu značajno povećava broj posjetilaca, a time i broj poslovnih subjekata.
Rukovodeći se iskustvima pojačanog nadzora iz prošle turističke sezone, iz Uprave za inspekcijske poslove je najavljeno da će se ove godine naročito fokusirati na kontrolu ugostiteljskih objekata (privremenog i stalnog karaktera), s posebnim akcentom na odobrenje za rad, izdavanje fiskalnih računa, sanitarno-higijenske uslove i prijavu osiguranja radnika, sanitarno-higijenskih uslova u objektima za smještaj djece koja pohađaju školu prirode, objekata za promet robe, posebno u zoni morskog dobra tj. na šetalistu, u saradnji sa Komunalnom policijom, gradilišta u dijelu zapošljavanja, sprovođenja mjera zaštite na radu, kao i posjedovanja građevinske dozvole, turističkih vodiča koji organizovano vode grupe gostiju, točenja alkoholnih pića maloljetnicima u noćnim klubovima, kupališta u dijelu ispunjenosti minimalno-tehničkih uslova, organizovanja spasilačke službe, postavljanja uređaja i opreme, izdavanja fiskalnih računa za usluge plažnog mobilijara, oslobođenog dijela plaže, nautičkog turizma i iznajmljivanja plovnih objekata, prometa na malo mesa i ribe u svim objektima u kojima se vrši rukovanje hranom, hotela s akcentom na evidenciju gostiju, radne odnose i zapošljavanje, subjekata koji pružaju usluge rafting, organizovanih kampova u primorskim opštinama i na sjeveru, reklamnih panoa, punktova i pultova privatnog smještaja i tzv.”dilera soba”u saradnji sa lokalnom inspekcijom.
- Tokom turističke sezone naročito je bitan princip zajedničkih kontrola, jer se obrazovanjem mobilnih ekipa različitih inspekcija vrši nadzor iz više oblasti, obezbijeđuje pravovremeno djelovanje inspekcija, sveubohvatnost nadzora i kraće zadržavanje kod privrednog subjekta- ističu u Upravi.