„Govor mržnje prema LGBT zajednici je tu svakog dana i on nije pojačan zato što je pobijedila na Eurosongu Končita, već je pojačana samo vidljivost LGBT osoba, a kada se to dogodi pojačava se i vidljivost govora mržnje, nasilja, i diskriminacije prema njima", kaže Kalezić.
On naglašava da kada je pobjedila Končita kao trans osoba, govor mržnje se usmjerio ka njoj i Eurosongu.
„Svi ti koji mrze, koji diskriminišu, su sada usmjereni na jednu stvar i stiče se utisak kao da je pojačan govor mržnje. Kada nemamo neki takav događaj u kome su eksponirane LGBT osobe, imamo sve to, ali pitaje je koliko je vidljivo. Prilikom organizovanja Prajda takođe je izgledalo da je ta mržnja pojačana. Ne može se kriviti ni Prajd, ni Končita, ili bilo koji drugi događaj u kome učestvuju LGBT osobe, za bilo kakvo pojačanje mržnje, već su oni samo učinili da slika odnosa prema pripadnicima ove zajednice bude vidljivija. Takvi događaji samo pokazuju sa čime se LGBT osobe susreću svakog dana“, kaže sagovornik Portala Analitika.
Komentarišući činjenicu da su neke organizacije iz regiona reagovale zbog načina na koji su komentatori iz Srbije, pa i Hrvatske, propratili pobjedu
Končite Vurst, ističući da neke riječi nisu bile primjerene,
Kalezićkaže da je ono što se dogodilo na Eurosongu ukazalo na još jednu stvar- odnos prema trans osobama.
"Najveći stepen diskriminacije je prema trans osobama. Način na koji su neki voditelji iz regiona komentarisali njenu pobjedu je samo jedan od indikatora dodatne diskriminacije prema trans osobama. Da je pobijedio neko ko je gej ili lezbejka, komentara ne bi bilo. No, žena sa bradom potpuno izlazi iz tradicionalne podjele rodnih uloga, i to je još jedna potvrda da trans osobe trpe veći stepen diskriminacije", zaključuje Kalezić.
foto: www.mc.rs