Abiznis

Šta predviđa projekat prevođenja voda Zete u Krupac i Slano i spajanje akumulacija

projekatok
Prema procjenama EPCG, projekat je vrijedan oko 20 miliona eura, a mogao bi biti završen za 18 mjeseci. Projektom se predviđa povećanje proizvodnje HE Perućica za 127 miliona kilovatsati energije.

Šta predviđa projekat prevođenja voda Zete u Krupac i Slano i spajanje akumulacija
Portal AnalitikaIzvor

 

Menadžment Elektroprivrede je posljednjih mjeseci intenzivirao radove na izradi potrebne dokumentacije za projekat boljeg korišćenja voda gornje Zete kojim bi se povećala proizvodnja HE Perućica ali i bolje iskoristio postojeći potencijal. Takođe, Vlada je donijela odluku o eksproprijaciji zemljišta potrebnog za ovaj projekat.

Šta predviđa projekat: Ovaj projekat  podrazumijeva prevođenje dijela vode rijeke Zete u akumulacije Krupac i Slano. Projektom je planirana  izgradnja nekoliko objekata za uvođenje voda Zete u Krupac (tunel i kanali) i objekata za spajanje Krupca i Slanog. Izgradnja ovih objekata trebalo bi da traje 18 mjeseci, a prema projektu, ova investicija bi iznosila oko 20 miliona eura. Prevođenjem dijela voda Zete povećaće se iskoristivost dotoka HE Perućica, koji će omogućiti znatan rast proizvodnje.

- Sa druge strane, smanjilo bi se plavljenje nizvodno od vodozahvata, a u periodu vrlo niskih dotoka Zete, neće biti potrebno prevoditi vode, kako bi gradjani Nikšića mogli da koriste Krupačko jezero, kažu u EPCG.

Ideja nastala 1968 godine: U EPCG podsjećaju da je nakon realizacije I i II faze izgradnje HE Perućica, uočen je problem nedovoljnog akumulacionog prostora, da se nedovoljno koristi prirodni proticaj rijeke Zete, kao i nemogućnost akumuliranja ovih voda u retenziji Vrtac. Sve navedeno su bili razlozi za pokretanje ideje o poboljšanju energetskog korišćenja vodnog potencijala Gornje Zete, pa je tokom 1968. godine EPCG od, Energoprojekta-Beograd naručila projektnu dokumentaciju za prevođenje dijela voda rijeke Zete u akumulacije Krupac i Slano, koja je i urađena.

Koliko će biti bolje perfomanse elektrane: Za prosječno ostvarenu godišnju proizvodnju, HE Perućica je koristila dotoke od oko 22 m3/s. Prevođenjem dijela voda Zete omogućiće se povećanje iskoristivog dotoka elektrane do 3,25 m3/s, smanjenje  preliva na akumulacijama (prvenstveno na Krupcu), a poboljšao bi se stepen iskorišćenja voda prirodnog toka Zete, kao i efikasnije korišćenje akumulacionih prostora. Novoprojektovani objekt predstavljaju dogradnju postojećih objekata HE Perućica, koji će omogućiti značajan rast proizvodnje i poboljšanje kvaliteta električne energije. Analize pokazuju, da se prevođenjem dijela voda Zete (pri određenim režimima rada ovog hidrosistema), može ostvariti povećanje proizvodnje od 77,75 do 127 miliona kWh/godišnje. Korišćenjem dodatnih količina voda, prosječna godišnja proizvodnja se može povećati do14,7 odsto  sto je jako značajno za elektroenergetski sistem Crne Gore.

- Dodatni pozitivni efekti su i smanjenje plavljenja nizvodno od vodozahvata u Zavrhu, uslovi za povećanu privrednu aktivnost u Opštini, kao i zapošljavanje u toku izgradnje, itd. Projektom se ne predviđa, da prevedene vode Zete mogu uticati na veće plavljenje nizvodno od Slanog, što je takodje povoljno.  Projekatom se uklapaju novi objekti u okolinu i isti su podređeni korisnicima voda i prostora, tako da se ne očekuju veći negativni uticaji na okolinu, zaključuju u EPCG.

P.ZEČEVIĆ

Portal Analitika