Abiznis

Osamdeset pet funkcionera nije dostavilo imovno stanje

euri_0
J
edanaest državnih funkcionera i 74 lokalna javna funkcionera još nijesu dostavili svoje imovno stanje za 2013. godinu i pored upozorenja i zahtjeva Sudu za prekršaje, navodi se u saopštenju Komisije za sprjećavanje sukoba interesa Crne Gore.

Osamdeset pet funkcionera nije dostavilo imovno stanje
Portal AnalitikaIzvor

“Za tri bivša javna funkcionera donijete su odluke da krše Zakon, jer nijesu u roku od godinu po prestanku dostavili svoje imovno stanje (Miroljub Banović, bivši Osnovni državni tužilac iz Pljevalja, Dubravka Lalović, bivši generalni direktor u MVP i EI i Fadil Mučić, član Savjeta Biblioteke za slijepe). Komisija je utvrdila da prilikom provjere imovine putem umrežavanja podataka sa državnim organima i institucijama, 21 javni funkcioner nije dao tačne podatke (akcije, auta, nekretnine i dr.), zbog čega je Komisija pokrenula upravni postupak, nakon čega su javni funkcioneri prihvatili i dopunili Izvještaj o prihodima i imovini“, navode iz Komisije.

Kako dodaju ovi i dopunski Izvještaji postavljeni su na sajt Komisije.

„Radi se o 11 državnih i 10 lokalnih javnih funkcionera, pri čemu Zoran Šabanović iz Herceg Novog nije u jednom dijelu otklonio nedostatke, te i dalje krši Zakon. Komisija je zbog neprenošenja prava upravljanja na drugo nepovezano lice, donijela odluke da Zakon krše (jer imaju funkciju i vlasnici su privatnih firmi tj. direktori), Ljubomir Kočović iz Bara (odbornik i izvršni direktor „Nimont“ DOO Bar) i Radenko Marović iz Budve (predsjednik UO JP „Mediteranski sportski centar“ Budva i izvršni direktor „Stradija“ DOO Budva). Komisija je uputila i zahtjeve Sudu za prekršaje. Komisija je usvojila zahtjeve za preispitivanje pvostepenih odluka za 14 javnih funkcionera, osim za Rajka Novićevića, vd generalnog direktora Direktorata za ljudske resurse u Ministarstvu odbrane Crne Gore, Velibora Šobića vd sekretara Sekretarijata za uređenje prostora opštine Šavnik i Momčila Jankovića, bivšeg izvršnog direktora „Deponija“ DOO Podgorica“, stoji u saopštenju.

Komisija je, takođe, u skladu sa novom definicijom, ko se sve smatra javnim funkcionerom, zauzela stav i donijela odluku da su predsjednik i članovi Borda direktora i izvršni direktor, izabrani ispred države ili opštine u AD „Plantaže“ Podgorica i u „Crnogorskom elektroprenosnom sistemu“, AD Podgorica, javni funkcioneri i dužni su da dostave svoje imovno stanje i da se u cijelosti pridržavaju Zakona o sprječavanju sukoba interesa Crne Gore.

„Komisija je zaključila da se pokrene postupak protiv organa vlasti i odgovornog lica kod Suda za prekršaje, zašto nijesu postupili po zahtjevu za razrješenje, suspendovanje ili izricanje disciplinske mjere i donijeli odgovarajuće odluke za javne funkcionere koji su kršili Zakon. Novčane kazne po ovom osnovu se kreću do 10.000 eura (za organ vlasti) i do 1.500 eura (za starješinu državnog organa, odnosno predsjednika opštine)“, zaključuje se u saopštenju.

CdM

Portal Analitika