Ona je navela da je prošle godine u Crnoj Gori bilo 2,7 odsto dobrovoljnih davaoca krvi .
Rašović je agenciji Mina kazala da su zadovoljni trenutnim zalihama krvi u Zavodu, koji su obezbijeđene velikim broja akcija dobrovoljnog davanja na čitavoj teritoriji Crne Gore.
„Ali, i pored toga, potrebe su izuzetno velike, naročito u Kliničkom centru Crne Gore, što može dovesti do smanjenja postojećih rezervi krvi“, upozorila je Rašović.
Prema njenim riječima, stanje raspoloživih jedinica krvi, kako u broju tako i po krvno-grupnoj pripadnosti, mijenja se iz časa u čas.
„Uzimajući u obzir zastupljenost RhD negativnih krvnih grupa, najčešće su one u deficitu. Međutim, dešava se da zbog velike potražnje upravo najviše zastupljenih krvnih grupa na našim prostorima kao što su A RhD + i O RhD +, ponekad dođe do deficita i ovih krvnih grupa“, objasnila je Rašović.
Kako je kazala, Zavod se, planskim i kontinuiranim
„Naravno, u zavisnosti od broja hirurških intervencija i njihove kompleksnosti, kao i zbrinjavanja urgentnih stanja koje ne možemo predvidjeti, dešavaju se povremene nestašice u pojedinim gradovima koje sinhronizovanim
Najveće potrebe za krvlju su, kako je dodala, u Podgorici zbog kompleksnosti patologije koja se zbrinjava u KCCG kao i sprovođenju visokospecijalizovanih dijagnostičkih i terapijskih metoda.
Rašović je rekla da Crna Gora, imajući na umu preporuke Svjetske zdravstvene organizacije o minimumu davalaštva od četiri odsto, još dosta mora da radi na tome.
„Svijest građana u našoj zemlji o značaju dobrovoljnog davalaštva krvi, znatno se izmjenila u novijem periodu zahvaljujući redovnim predavanjima u srednjim školama i fakultetima kao i boljem informisanju javnosti”, navela je Rašović.
Vidni i dugoročni rezultati na tom polju, kako je dodala, zahtijevaju vrijeme i kontinuirano sprovođenje vaspitno-motivacionih aktivnosti.
(rtcg.me)