-Nakon izjašnjenja Vlade zakon bi trebalo da bude dostavljen parlamentu. Sada smo u fazi sprovođenja mjera fiskalnog prilagođavanja, sa kojima moramo nastaviti kako bismo usporili rast javnog duga i smanjili budžetski deficit. Projekat podgoričkog modela zasnovan je na podsticajnim mjerama za kompanije i zajmodavce. Poreska olakšica za povjerioce je što oni koji sa dužnikom zaključe ugovor o otkupu potraživanja neće morati da plaćajun PDV. Takođe, prilikom obračuna osnovice za porez na dobit ovaj trošak će se tretirati kao rashod, a bankama će biti omogućeno da restrukturirani kredit mogu klasifikovati kao novi- precizirao je ministar.
Glavni ekonomista Centralne banke Nikola Fabris naveo je da projekat podgoričkog modela pokrenut u julu 2012, ističući da nosioci projekta Svjetska banka, CBCG i Ministarstvo finansija imaju odličnu saradnju.
- Ovo nije originalan projekat, sličan je londonskom i istanbulskom modelu, ali sa specifičnostima koje se tiču crnogorske ekonomije- naglasio je Fabris.
Guverner CBCG Miloica Dakić rekao je da je restrukturiranje loših kredita bio jedan od prioriteta rada regulatora u prošloj i tekućoj godini.
-Rastuća nelikvidnost odrazila se na povećanje broja blokiranih preduzeća i iznosa blokade. Maksimalan nivo loših kredita od 26 odsto dosegnut je 2011, a trenutno iznosi oko 17 procenata. Banke će biti u obavezi da usvoje sttrategiju vezano za rješavanje problema loših kredita i da kvartalno obaviještavaju CBCG o ispunjenju zacrtanih ciljeva. Nacrt zakona počiva na principu doborovoljnosti, uz iodređene poreske olakšice za dužnike i banke. Nacrt zakona je prošao javnu raspravu, a predmet zakona su krediti klasifikovani kod banaka u B i C kategoriju, a što se tiče mikrofinansijskih institucija krediti koji kasne duže od 270 dana- pojasnio je Dakić.