Prema dr Dženkinsu, mnoge dijete koje se zasnivaju na smanjenom unosu ugljenih hidrata daju rezultate u mršavljenju. Međutim, one obično podrazumijevaju konzumaciju proteina i masti životinjskog porijekla, koji podižu holesterol.
S druge strane, dijete bogate biljnim proteinima i uljima, povezuju se sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti, jer snižavaju nivo takozvanog "lošeg" holesterola (LDL).
Budući da se "Eko-Atkins" sastoji od namirnica siromašnih ugljenim hidratima, a bogatih biljnim proteinima i uljima, tim iz Sent Majkl bolnice želio je da provjeri da li ona snižava i rizik od bolesti srca.
Za potrebe studije objavljene u žurnalu BMJ Open, istraživači su ispitali 39 muškaraca i žena s viškom kilograma između aprila 2005. i novembra 2006.
Učesnici su podijeljeni u dvije grupe: jedna je pratila Eko-Atkins dijetu tokom šest mjeseci, dok se za to vrijeme druga držala ishrane bogate ugljenim hidratima, a siromašne mastima.
Istraživači su preporučivali prvoj grupi da unosi oko 60 odsto od preporučene dnevne energetske vrijednosti hrane.
Osim toga, cilj je bio da 26 odsto njihovog dnevnog unosa čine ugljeni hidrati, 31 odsto proteini i čak 43 odsto masti – uglavnom biljna ulja.
Na kraju studije, tim je otkrio da su učesnici koji su se držali Eko-Atkins dijete imali 10 odsto niži holesterol i izgubili u prosjeku dva kilograma više u odnosu na drugu grupu.
Naučnici su izračunali da takav ritam osigurava smanjenje rizika od srčanih bolesti za 10 odsto tokom desetogodišnjeg perioda.
Prema dr Dženkinsu, ovi rezultati mogu se primijeniti na opštu populaciju, jer su učesnici imali slobodu da sami biraju namirnice i veličine porcija.
Hrana bogata vlaknima, poput ovsa i ječma bila je sastavni dio Eko-Atkins dijete, kao i povrće sa niskim sadržajem skroba.
Izvori proteina bili su orašasti plodovi, gluten i soja, dok su glavni izvori masnoća bili biljna ulja, avokado i prozvodi od soje.
Komentarišući otkriće, naučnici su zaključili:
"Dijeta sa smanjenim unosom ugljenih hidrata i pojačanim unosom proteina biljnog porijekla, poput glutena, soje i orašastih plodova, uz biljna ulja, nudi mogućnost smanjenja LDL holesterola i tjelesne težine, kao i rizika od srčanih bolesti. Potrebno je još studija kako bismo procijenili dijete zasnovane na smanjenom unosu ugljenih hidrata, naročito onih koje uključuju biljne izvore protein i njihov uticaj na rizik od srčanih bolesti".
Izvor i foto: b92.net