Abiznis

Smanjiti nezaposlenost kroz jačanje preduzetničke svijesti

2805defoltnaslika
P
roblem nezaposlenosti mladih u Crnoj Gori potrebno je rješavati kroz razvijanje i jačanje preduzetničke i svijesti o samozapošljavanju, ocijenjeno je na okruglom stolu koji je danas održan na Ekonomskom fakultetu.

Smanjiti nezaposlenost kroz jačanje preduzetničke svijesti
Portal AnalitikaIzvor


Dekan Ekonomskog fakulteta,

Milivoje Radović

, saopštio je da je na stopu nezaposlenih mladih uticala njihova veća opredijeljenost da upisuju fakultete poslije srednje škole, osnivanje privatnih univerziteta i lakše dolaženje do diplome, što povlači teže zapošljavanje.



»U budućnosti treba naći neko srednje rješenje, odnosno treba jačati i razvijati preduzetničku i svjest o samozapošljavanju, kako problem nezaposlenosti mladih i dalje ne bi tištio ekonomiju«, kazao je Radović na okruglom stolu pod nazivom Mladi i zapošljavanje u Crnoj Gori, javlja Mina.



Okrugli sto su organizovali Savez ekonomista Crne Gore u saradnji sa Ekonomskim fakultetom u Podgorici i Fondacijom Friedrich Ebert.



Radović je saopštio da Crnu Goru karakteriše formalno, neformalno i sezonsko tržište rada.



»Na formalnom se dešavaju formalne aktivnosti u skladu sa zakonom. Neformalno obuhvata oko 35 hiljada do 55 hiljada osoba i sezonsko koje je za Crnu Goru vrlo značajno sa godišnjim učešćem na nivou od 21 do 22 hiljade osoba«, precizirao je Radović.



Prosječan broj zaposlenih tokom prošle godine u Crnoj Gori je iznosio preko 171,47 hiljada osoba.



Crnogorsko tržište rada, kako je naveo, karakteriše i niska stopa aktivnosti koja je na nivou 60,7 odsto i stopa zaposlenosti na nivou od 49,1 odsto.



»Niska aktivnost mladih se procjenjuje na 25,8 odsto, a zaposlenost mladih je na nivou od 15,8 odsto. To korespondira sa opštim društveno ekonomskim razvojem i dešavanjima u prošlom periodu u Crnoj Gori«, precizirao je Radović.



Prema njegovim riječima, karakteristike nezaposlenosti na crnogorskom tržištu rada su visoko učešće dugoročne stope nezaposlenosti koja je oko 55,7 odsto, visoka stopa nezaposlenosti mladih koja se za prošlu godinu procjenjuje na 45,3 odsto, izražena disproporcija između ponude i tražnje, sezonski karakter zapošljavanja i znatan broj rasta nezaposlenosti visokoškolaca.



Predsjednik Saveza ekonomista Crne Gore, Saša Popović, kazao je da se nekoliko dana nakon lokalnih izbora kada se život polako vraća u uobičajene tokove i kada se prave razne političke koalicije i dogovori, pravi je trenutak da se donosiocima odluka skrene pažnja na važno pitanje mladih ljudi i zapošljavanje.



»Šta znači biti mlad i nezaposlen? Niste više sam sebi problem nego i svojoj porodici i društvu ako iskreno želite da radite a nemate mogućnost za to«, rekao je Popović.



On je ocijenio da izmiče kontroli formalno obrazovanje, pa čovjek ostaje upućen na samoobrazovanje kao dominantan način da se plasira bolje u odnosu na konkurenciju na tržištu rada.



»Šta znači biti mlad na Balkanu? Znači živjeti u zemljama kratke ekonomske istorije, jer sa ekonomske tačke gledišta jedna zemlja postoji onoliko koliko su duge vremenske serije podataka o njenoj ekonomiji, biti pred EU, a ne biti u njoj je poseban izazov za mlade ljude«, saopštio je Popović.



Profesor Fakulteta političkih nauka, Čedomir Čupić, koji je govorio o sociološkim aspektima nezaposlenosti mladih, ocijenio je da veliki broj nezaposlenih čine društvo nestabilnim i ugrožavaju mu snagu.



»Veliki broj nezaposlenih djeluje otuđujuće po grupe u društvu, može da stvoi osjećaj egoizma i opasnosti koja dolazi od njih, od straha da izgubite posao, dok armija nezaposlenih čeka. Takođe pogubno djeluje do solidarnost i empatiju u društvu«, rekao je Čupić.

foto: ekonomija.ac.me

Portal Analitika