Kandidat za gradonačelnika i predsjednik Opštinskog odbora Socijalističke narodne partije Obrad Gojković ne odustaje od nauma da u fotelji prvog čovjeka izvršne vlasti naslijedi Dejana Mandića, iako je već mjesecima jasno da - nema ko da ga izabere.
Prema dobro obaviještenim i veoma pouzdanim izvorima iz samog vrha hercegnovskih narodnih socijalista, četvoro odbornika koji su mu javno, jasno i glasno otkazali ,,poslušnost“ još u aprilu, odlučili su da naprave i korak dalje. Formiraće, naime, poseban odbornički klub unutar lokalnog parlamenta i time zadati težak politički udarac, ne samo Gojkoviću i SNP, nego i cijeloj vladajućoj koaliciji.
Ukor do ukora
Odbornici Bogdan Kočetanović, Vladimir Mračević, Zorica Gavrilović i Predrag Anđelić i formalno će legitimisati neslaganje sa politikom koja bi da, po svaku cijenu, favorizuje predsjednika OO SNP, koji je uz sve ostalo i poslanik u državnom parlamentu. Administrativne procedure su u toku, a s obzirom da po crnogorskom izbornom zakonodavstvu, mandati pripadaju odbornicima i poslanicima, partijska disciplina i statutarne odredbe ih ne obavezuju ni po jednom osnovu. Sve što ih može snaći, vezano je za unutarpartijsko sankcionisanje, od ukora do isključenja, ali ni jedna odluka mimo toga apsolutno ih ne obavezuje niti na bilo koji drugi način dotiče.
Dogodilo se očekivano, rezignirano objašnjava naš sagovornik, inače član Izvršnog odbora SNP i čovjek koji je do zakazane, pa zatim, bez ikakvog objašnjenja, otkazane prve aprilske sjednice Skupštine, zdušno podržavao kandidaturu Gojkovića. I tada i sad podržavam predsjednika Opštinskog odbora, ali ako ga neće ni ljudi koji su mu koliko do juče bili bliži nego ja, onda mi zbilja nije jasno o čemu bi trebalo da razgovaramo?! Postoji li i jedan razuman razlog da se žrtvuju interesi SNP, pa ako hoćete i većinskog biračkog tijela, zbog nečije funkcije?! Obradu sam potpuno ista pitanja postavio, oči u oči, još 19. aprila i predočio mu što bi se moglo desiti. Upozoravao sam ga na posljedice, ljudski ga molio da cijelu situaciju razriješimo časnim povlačenjem njegove kandidature, ali…
Slučaj do slučaja
Imao sam utisak kao da govorim zidu. Gledao me nekako praznih očiju i odćutao cijeli razgovor. Više od pola sata, prisjeća se on, nije progovorio ni riječ. Poslije toga razgovarao sam i sa Zoranom Šabanovićem, u vezi i sa njegovim ,,slučajem“. Iskreno sam mu rekao da je dojadio i Bogu i narodu, jer je direktor Vodovoda 14 godina i da mu novi mandat ništa ne treba. On, barem, nije ćutao. Naprotiv, ispričao mi je neke stvari o kojima nijesam imao pojma, iako sam u samom vrhu hercegnovskog partijskog rukovodstva. Tek poslije toga mi je bilo sve jasno. Ni jedan, ni drugi; ni Gojković, ni Šabanović - neće lako odustati, jer su veliki lični i grupni interesi u pitanju. Interesi koji nemaju nikakve veze ni sa partijskim, ni sa koalicionim.
I još dvoje naših sagovornika saglasno je sa ocjenom da je kriza hercegnovske vlasti na vrhuncu. Niko ne vjeruje - nikome; niti unutar SNP, niti kada su untarkoalicioni odnosi u pitanju, a blokade rada opštinskih organa, cjelokupne i onako lijene i preglomazne administracije, očigledne su svakodnevno i u svim (ne)prilikama. U javnim preduzećima, ustanovama i institucijama dominiraju javašluk i potpuna neodgovornost, a opštem neredu doprinose i apsolutno nekompetentni upravni odbori i bordovi direktora.
Bojim se da je samo pitanje dana kada ćemo i konačno predati vlast, pesimističan je jedan od sagovornika. Svejedno - da li Demokratskoj partiji socijalista i Zoranu Bošnjaku, ili nekakvoj prinudnoj upravi koja će, shodno zakonu biti uvedena, kada istikne i narednih 25 dana. U svakoj varijanti - znaju se gubitnici…
I Vajagić (ne)sporan
Prvih trideset dana ,,prinudnog mandata“ Milana Vajagića na funkciji vršioca dužnosti predsjednika opštine isteklo je 24. maja. Prema autoritativnim, odnosno oficijelnim pravnim tumačenjima, sljeduje mu produžetak, do 24. juna. A, ako do tada hercegnovski parlament većinom glasova (50 odsto, plus jedan glas) ne izabere gradonačelnika, na potezu je Vlada Crne Gore, odnosno uvođenje takozvanih privremenih mjera.
No, jedan dio pravnih stručnjaka je mišljenja da je cijela situacija u Herceg Novom van pravnog sistema Crne Gore. Istekom mandata bivšem gradonačelniku Dejanu Mandiću, istekli su i mandati petorici (?!) potpredsjednika, smatraju oni. Zato Milan Vajagić nije mogao biti vršilac dužnosti, niti obavljati bilo koju drugu funkciju u tekućem mandatu parlamentarne vlasti, ukoliko nije legalno, u skladu sa procedurama, kandidovan a, zatim, i legitimisan glasovima skupštinske većine.
Riječ je o političko-pravnoj improvizaciji, koja nema ni elementarnog uporišta u crnogorskom zakonodavstvu, izričit je jedan od Pobjedinih sagovornika koji je, kao pravnik, u hercegnovskoj opštini proveo petnaest godina…
pobjeda.me