Društvo

JOKSIMOVIĆ: Na putu ka EU neophodno jačati ribarsku flotu, kada uđemo neće se moći povećavati

2905joksimovicpoc
C
rna Gora nije dovoljno iskoristila riblje resurse i na putu ka EU prestoji nam da povećamo flotu i osnažimo administrativne kapacitete, u pripremama za početak pregovora kada je riječ o Poglavlju 13- ribarstvo, a koji će se, vjerujem, otvoriti vrlo brzo, kaže za Portal Analitika dr Aleksandar Joksimović, šef Radne grupe za pripremu pregovora.

JOKSIMOVIĆ: Na putu ka EU neophodno jačati ribarsku flotu, kada uđemo neće se moći povećavati
Portal AnalitikaIzvor

Naš sagovornik ističe da Crna Gora treba da iskoristi resurse, jer još uvijek malim udjelom učestvuje u izlovu ribe u Jadranu, dok je Italija, na primjer, uvela zabranu kočarenja u ljetnjim mjesecima, koja traje oko 45 dana.

Joksimović naglašava da je prošle godine došlo do izmjene ribarske politike EU, sada je to Evropski fond za ribarstvo i to su izmjene koje se tiču sredstava EU fondova koja mogu koristiti kandidati za pregovore.

Sagovornik Portala Analitika naglašava da EU iz fondova neće izdvajati za izgradnju novih brodova i obnavljanje ribarske flote, već to  moramo sami uraditi, ali, naravno, neće zaustaviti opravdani napor da povećamo broj brodova i obnovimo prilično staru flotu.

“Sredstva iz fondova ćemo moći da koristimo kako bi obezbijedili veću sigurnost ribara, logističku podršku na obali, a tu se prije svega misli na mjesta prvog iskrcaja, prodaje, prve kontrole, dodatnog opremanja ribarske inspekcije, i druge tehničke stvari koje su nam neophodne”, kaže Joksimović.

On naglašava da je u izvještaju EU ocijenjeno da su administrativni kapaciteti u ribarstvu nedovoljni, i da se mora raditi na povećanju broja zaposlenih, što je u vrijeme krize teži zadatak.

"Ipak, nadam se da ćemo zaposliti ljude kako bi adekvatno odgovorili veoma zahtijevnim aktivnostima koje nam predstoje. To zavisi od budžeta, ali vjerujem da ćemo korak po korak uspjeti da ojačamo kapacitete i pripremimo za početak pregovora koji će se otvoriti vrlo brzo".

2905ribarski_brodok

Kada je riječ o floti, imamo izdatih 113 dozvola, a nekih 85 odsto se odnosi na čamce, a samo 15 odsto otpada na veću, komercijalnu flotu. To su koče kojih je trenutno oko 18, kao i nekoliko manjih brodova, koji se bave ulovom male plave ribe.

"Kapacitete flote moramo povećati, naći načina da pomognemo ribarima da nabave brodove, jer onog trenutka kada uđemo u EU postoji pravilnik koji mjeri tonažu, odnosno brutio registarske tone, i flota se neće moći povećavati, objašnjava Joksimović.

On podsjeća da je i Hrvatska učinila slično, i da je neophodno ojačati skromnu flotu, kako bi prihodi Crne Gore od ribarstva bili veći.

“ Iduće nedjelje sa iskustvima Hrvatske u pristupu EU kada je o sektoru ribarstva riječ, upoznaće nas Neda Skakelja. Ona je predstavnik Hrvatske u EU i daće nam važne informacije o njihovom iskustvu, te pomoći u dijelu izmjene zakona, odnosno prilagođavanju zakonima EU”, kaže Joksimović.

Upitan da li su nam određene kvote za izlov ribe, naš sagovornik ističe da kvota za izlov u Jadranu nema, već su one određene samo za ribarenje u Atlantskom okeanu.

Joksimović naglašava da nam na putu ka EU predstoji mnogo posla, a preporuka je, kaže, da svi zajedno, i Ministarstvo i udruženja ribara, Institut u Kotoru, te članovi radne grupe, kojih je 42, zajedno doprinesu razvoju ribarstva.

Prema njegovim riječima, preporuka komesarke za pomorstvo i ribarstvo, De Monaki, je da Crna Gora razvija ekološki održivo ribarstvo koje će se vezati za turizam, i da onima koji dođu u našu zemlju ponudi ribu i školjke iz svog dijela Jadrana

 

 

 

 

Portal Analitika