Na svečanom otvaranju jubilarnog Samita šefova Atlantskih saveza, koji se prvi put od postojanja Svjetske organizacije atlantske povelje ATA održava van sjedišta u Briselu, pored Krivokapića govorili su predsjednik ATA Karl A. Lamers i Savo Kentera, predsjednik Atlantskog saveza Crne Gore.
Lamers se zahvalio crnogorskom Atlantskom savezu na “napornom i neumornom radu na podizanju svijesti o NATO integracijama u Crnoj Gori”. On je pohvalio ključan napredak Crne Gore ostvaren na putu ka članstvu u NATO i obećao da će lično dati preporuku za prijem Crne Gore u NATO.
Osvrćući se na predstojeći NATO samit, rekao je da očekuje da će biti posvećen krizi u Ukrajini, odnosima sa Rusijom, ali i da će se raspravljati o budućnost NATO-a. Lamers je naglasio da je razoreno povjerenje novi izazov NATO-a.
“Član pet Sjevernoatlantskog ugovora, koji obavezuje sve članice na zajedničku akciju, danas je bitniji nego ikada do sada.” zaključio je Lamers.
Predsjednik Skupštine Crne Gore i Parlamentarne skupštine OSCE Ranko Krivokapić, kazao je da samit u Velsu predstavlja veliku istorijsku priliku za Crnu Goru.
Osvrćući se na tešku i ratnu istoriju Balkana, Krivokapić je kazao da je upravo NATO donio mir zaraćenim stanama.
Dodao je i da NATO predstavlja “nezaobilazan faktor u odgovoru na brojne izazove koje nosi današnja epoha, ali i vrijeme koje dolazi”.
Svoje izlaganje, zaključio je riječima da je Crna Gora “posljednja puzla koja nedostaje” na jedinstvenoj mapi NATO-a.
Predsjednik Atlantskog saveza Crne Gore dr Kentera zahvalio se na dosadašnjoj ličnoj podršci Lamersa i Krivokapića, ističući da je najveća vrijednost ATA organizacije “njena sloboda i nezavisnost”.
Ovogodišnji Samit okupio je oko stotinu predstavnika iz 36 članica Svjetske organizacije atlantske povelje.
Svjetska organizacija Atlantske povelje predstavlja “mlađeg brata” NATO-a i teži da kroz diskusije i razne političke kanale podrži vrijednosti utvrđene Sjevernoatlantskim ugovorom poput slobode, mira, bezbjednosti i vladavine prava. Organizacija djeluje kao globalna platforma u kojoj članice – nacionalne asocijacije mogu djelovati u ostvarivanju zajedničkih demokratskih interesa i ciljeva.
CDM