Na bazi dostavljenih uvodnih ekonomsko-tehničkih podataka ponude za gradnju drugog bloka TE imaju sljedeće karakteristike:
- Kompanija Škoda Praha ponudila je gradnju Bloka II snage 254 MW sa električnom efikasnošću od 39,5 odsto po cijeni od 356,7 miliona eura.
- Kompanija Design Institute i China Machinery Engineering Corporation (CMEC) u uvodnim dokumentima navodi da je spremna za gradnju Bloka II snage 250 MW sa efikasnošću od 39 odsto po cijeni od 278 miliona eura.
- Kompanija Powerchina Hubei Electric Power Survey u ponudi nudi gradnju Bloka II snage 250MW i efikasnosti od 39,2 odsto po cijeni od 277 miliona eura.
Sve tri kompanije koje su predale prijedlog nacrta ugovora i finalne ponude navode da su performanse projekta u skladu sa definisanim Idejnim projektom i da su spremne da obezbijede povoljna kreditna sredstva u visini od 85 odsto ukupno potrebnih, uz obaveznu tehničko-ekološku sanaciju postojećeg bloka. Potencijalni partneri navode da će novi blok odgovarati svim najzahtjevnijim uslovima savremene tehnologije (BAT), dobroj praksi evropskih zemalja i zaštite okoline prema svim direktivama EU.
Radna grupa i Upravljački komitet za imlementaciju projekta Bloka II detaljno će, u narednom periodu, analiziralti pristigle finansijsko-tehnicke ponude na osnovu kojih će pripremiti biznis plan i opravdanost svakog projekta pojedinačno, nakon čega se očekuje izbor finalne ponude.
- Podsjećamo da Plan razvoja predvidja da Blok II TE “Pljevlja” bude snage u opsegu 220-300MW, na lokaciji postojeće jedinice TE “Pljevlja” I, električne efikasnosti ne manje od 38 odsto. Izgradnjom Bloka II ostvario bi se strateški cilj u oblasti energetike u Crnoj Gori – podržavanje elektroenergetske nezavisnosti države, poboljšanje sigurnosti snabdijevanja potrošača, kao i poboljšanje stabilnosti i održivosti elektroenergetskog sistema Crne Gore, a naša država pozicionirala bi se kao izvoznik elektične energije, navodi se u saopštenju Elektroprivrede dostavljene Portalu Analitika.
