Kako javljaju italijanski mediji, više tužilaštava vode istragu vezanu za Klinijeve aktivnosti, koji se u međuvremenu povukao sa mjesta generalnog direktora u Ministarstvu, funkcije koju je pokrivao dugi niz godina i prije nego što ga je bivši premijer Mario Monti imenovao za ministra.
Istrage u Amsterdamu i u švajcarskom Luganu, vezane su za projekat “Novi raj” (New Eden) u Iraku, zbog kojeg je Klini i uhapšen.
Istraga koju vodi tužilaštvo u Rimu, istražuje druge Klinijeve aktivnosti, vezane za projekte u Kini i u Crnoj Gori. U Kini je riječ o projektu vrijednom 200 miliona eura, a u Crnoj Gori u vrijednosti od 14 miliona eura.
U ovom slučaju, optužba je vezana i za navodnu korupciju, sa otežavajućom okolnosti zbog “transnacionalnih odnosa” i tim je povodom ispitana Klinijeva partnerka, Martina Hauzer, koja je bila opštinski sekretar u Kozenci, na jugu Italije.
Kako se navodi u optužnici, postoji sumnja na korupciju i u vezi profesionalne angažovanosti u korist partnerke Hauzer, u seriji projekata u zemljama bivše Jugoslavije. Italijanska Republika podsjeća da je Hauzer bivša supruga bivšeg crnogorskog ministra unutrašnjih poslova, Andrije Jovićevića.
U međuvremenu, kako javljaju italijanski mediji, pod lupom istražnih organa su i Klinijevi projekti u Južnoj Americi i Africi.
Osnovna optužnica: Prema osnovnoj optužnici, zbog koje je Klini u kućnom pritvoru, bivši ministar prisvojio je 3,4 miliona eura iz fonda od 54 miliona namijenjenih projektu ambijentalnog ozdravljenja u Iraku, nazvanom “Novi raj”. Riječ je o zaštiti riječnih basena Tigra i Eufrata u Iraku.
Istraga obuhvata i inžinjera Augusta Kalore Pretnera iz Padove koji je takođe u kućnom pritvoru, a krenula je prošloga ljeta, od lažnih faktura holandske firme “GBC”, u korist inžinjereskog studija Med Ingegneria Srl, iz Ferare, čiji je titular Pretner.
Zahvaljujući zajedničkom radu tužilaštva i finansijske policije u Holandiji, Švajcarskoj i u Italiji, otkriven je prilično kompleksan finansijski krug u koji su umreženi italijansko Ministarstvo, banke iz Lugana kao i neke zemlje Srednjeg istoka i Sjeverne Evrope, navodi Republika.
Naime, tokom jedne finansijske istrage u Amsterdamu 2012. godine, otkriveno je da je holandska firma “GBC”, formirana upravo radi izdavanja lažnih faktura. Pronađene su fakture izdate u korist “Med Ingegneria”, kao i u korist “Nature Iraq”, društva registrovanog u Americi. Kretanje tog novca, koji je završavao u bankama u Luganu, bilo je sumnjivo holandskoj policiji koja je od italijanskih kolega zatražila istragu u vezi “Med Ingegneria”.
Nakon što je istraga pokazala da “GBC” nema nikakve direktne veze sa projektom u Iraku, obavljen je prošlog oktobra razgovor sa Klinijem, koji je tvrdio da je dao sve korisne informacije koje su od njega tražene.
Šifrovani švajcarski računi: Međutim, tužilaštvo iz Lugana šalje tužilaštu u Ferari zahtjev za saradnju u vezi istrage vezane za Klinija, uz objašnjenje da se tekući računi na kojima je leglo ukupno 3,2 miliona eura, od strane holandskog društva, odnose upravo na ministra, na Pretnera i još jednu osobu (Lućano Maśelani, koji je umro u međuvremenu).
Švajcarski računi na koje je legao novac, nisu imali zvaničnog vlasnika, već su bili šifrovani. Onaj na koji je novac, kako se sumnja, bio za Klinija, zvao se “Riba”, “Sunce” onaj namijenjen Pretneru i “Rob”, onaj za pokojnog Maśelanija.
Na račun “Riba” stiglo je osam uplata u ukupnoj vrijednosti od million i 20 hiljada eura. “Sunce” je primilo više – milion i 580 hiljada eura u sedam uplata, i drugih 450 hiljada u dvije ture.
“Može se potvrditi sa značajnom vjerovatnoćom, da je novac koji je otišao na račun Klinija i Pretnera dio finansija države Italije, namijenjen realizaciji projekta New Eden u Iraku”, navodi se u optužnici koju citiraju italijanski mediji.
Korado Klini ima 67 godina, i po struci je ljekar.
Nakon nekoliko aktivnosti koje je vodio u javnom zdravstvenom sektoru u Porto Magera, kod Venecije, i profesure na Univerzitetu u Parmi, 20 godina, od 1991. do 2011. bio je generalni direktor u Ministarstvu za ambijent, tokom Montijevog mandata.
Na tom je mjestu imao značajnih zaduženja, među kojima i vanrednu situaciju vezanu za ekologiju i zaštitu ambijenta nakon potonuća kruzera “Kosta Konkordia”, ili situaciju u vezi odlaganja otpada u Rimu.
Odbacuje sve optužbe: Klini, koji je u međuvremenu dao ostavku na mjesto direktora u Ministarstvu, medijima se obratio pismom u kojem odbacuje sve optužbe.
Klini je juče saslušan u Tužilaštvu u Ferari.
“Podnijeli smo dokumentaciju koja dokazuje neosnovanost optužbi”, rekao je pri izlasku iz Tužilaštva Klinijev advokat Paolo del’Ano.
Italijanski mediji ne navode u vezi kojeg projekta je istraga vezana za Crnu Goru.
Današnje Vijesti podsjećaju da je Klini u Crnoj Gori sklopio ukupno 11 ugovora.
Najvredniji od njih, Sporazum o izgradnji eko zgrade u Podgorici, nadomak Tehničkih fakulteta, potpisao je sa Klinijem 2012. godine tadašnji ministar urbanizma Predrag Sekulić.
Eko zgrada je upravo u izgradnji i njena vrijednost je između 10 i 12 miliona eura, s tim što italijanska strana finansira 60 posto. Zgrada je namijenjena Ministarstvu turizma i zaštite sredine, kao i studijama zaštite životne sredine Univerziteta Crne Gore.
Sekulić je za jučerašnje Vijesti kazao da je sa Klinijem imao “više nego dobru saradnju” na više različitih projekata, te da nije bilo mogućnosti za protivzakonite radnje.
“Nema mogućnosti da je bilo nezakonitosti. Vlada je morala da verifikuje sve ugovore”, kazao je Sekulić.
U međuvremenu, formiran je i Upravni odbor za saradnju Crne Gore i Italije, u oblasti zaštite životne sredine, koji se sastao posljednji put krajem novembra prošle godine.
“Nadam se da će Klini biti u stanju da dokaže svoju nevinost i da nema veze sa optužbama”, bio je komentar aktuelnog italijanskog ministra za ambijent Đan Luke Galetija.
(Pripremio: Portal Analitika)