Iz MANS-a je saopšteno da se u Izvještaji nalazi pregled najčešćih izbornih neregularnosti koje uključuju nezakonitu evidenciju izašlih birača, povredu tajnosti glasanja, neispravnost spreja sa nevidljivim mastilom i brojne nepravilnosti vezane za glasanje putem pisma.
"Međunarodnoj zajednici smo ukazali da nezakonita evidencija izašlih birača služi za registrovanje izlaska na biračka mjesta “sigurnih glasača”, ali i omogućava uticaj na zaposlene u državnoj upravi da izađu na izbore, kao i kontrolu onih birača čiji glasovi su kupljeni prije izbora", kaže se u saopštenju MANS-a, koji je nadgledao izbore u Podgorici sa više od 500 posmatača, prenosi MINA.
Ukazano je, kako su kazali iz MANS-a, da su ogromnu većinu nepravilnosti počinili pripadnici Demokratske partije socijalista ili je to urađeno uz njihovu asistenciju, a da je bilo slučajeva da su i predstavnici Socijalističke narodne partije i Demokratskog fronta vodili nezakonitu evidenciju.
U izvještaju je objašnjeno da je na mnogim biračkim mjestima rok upotrebe spreja istekao, kod nekih još 2008. godine, pa je nakon nekoliko sati nestajao sa prstiju birača koji bi tako mogli ponovo da glasaju.
"Ovo posebno imajući u vidu velike sumnje da u biračkim spiskovima ima fantoma, duplikata i preminulih osoba čiji je identitet mogao biti zlouptrijebljen tako da jedna osoba glasa dva ili više puta zahvaljujući neispravnosti spreja", navodi se u Izvještaju MANS.
U toj organizaciji tvrde da je bilo i slučajeva da sprej nije korišćen, posebno za glasanje putem pisma, kao i gdje je građanima dozvoljeno da glasaju iako su imali očigledne tragove spreja na rukama.
U MANS-u ističu da je na mnogim biračkim mjestima kršena tajnost glasanja od članova biračkog odbora i glasača, a u većini slučajeva ti listići nijesu poništeni.
Navodi se da su u nekim slučajevima zajedno glasale i cijele porodice, posebno u oblastima sa brojnom romskom populacijom.
U izvještaju se ističe i problemi vezani za glasanje putem pisma koji, kako smatraju u MANS-u, pokazuju da je ta procedura intenzivno zloupotrebljavana na mnogim biračkim mjestima.
"Navedeni su primjeri glasača koji nijesu bili u stanju da dođu na biračko mjesto, a povjerenici za glasanje putem pisma su ih zatekli kako rade teške fizičke poslove, ili su ih čekali da se vrate sa posla, dok su neki od njih već bili glasali i ne znajući da je u njihovo ime podnijet zahtjev za glasanje putem pisma", kaže se u Izvještaju MANS-a.
U mnogim slučajevima, kako su naveli u Izvještaju, birački odbori nijesu cijenili opravdanost zahtjeva za glasanje putem pisma, a bilo je i primjera gdje su članovi biračkih odbora popunjavali nedostajuće informacije u tim zahtjevima.
U Uzvještaju se navodi da su izbori prošli mirno, uz nekoliko zabilježenih incidenata koji su uključivali uvrede i prijetnje nasiljem posmatračima MANS-a.
U dokumentu se ukazuje da je odgovor policije na te incidente bio izuzetno efikasan, dok je kancelarija Vrhovnog državnog tužioca bila zatvorena cijelog izbornog dana.
MANS je, kako su kazali, predstavnike međunarodne zajednice upoznao sa konkretnim primjerima najozbiljnijih incidenata.
"Uključujući prijetnje posmatračima da će im otkinuti glavu, napad članova Opštinske izborne komisije na naše posmatrače na biračkom mjestu, prijetnje nasiljem nepoznatih maskiranih lica sa fantomkama, pa čak i zaključavanje posmatrača na biračkim mjestima nakon čega im je prijećeno", kazali su iz MANS-a.
Oni su, predstavnike međunarodne zajednice, upoznali i sa slučajem posmatrača na koga je član biračkog odbora vršio višečasovni pritisak da zaokruže glasačke listiće sami, bez odlaska kod birača koji je trebalo da glasaju putem pisma.
"U okviru izvještaja smo upoznali predstavnike međunarodnih organizacija i ambasada da je ogromna većina naših posmatrača bila mlađa od 25 godina, a da su svi teži incidenti počinjeni nad tim licima", ističu u MANS-u.
Iz te organizacije su kazali da se poslednji dio izvještaja odnosi na, kako su rekli, nezakonito ponašanje i postupanje Opštinske izborne komisije (OIK) u čijim prostorijama su predstavnici MANS-a napadnuti zbog podnošenja prigovora.
OIK je, kako su rekli, krajnje nezakonito odlučivala o podnešenim prigovorima i time sigurno doprinijela daljem smanjenju povjerenja građana u izborni proces.
MANS je predstavnike međunarodne zajednice informisao da će protiv takvih, političkih odluka OIK-a podnijeti žalbe Državnoj izbornoj komisiji, a i Ustavnom sudu ukoliko bude potrebe.
"Ovo je prvi preliminarni izvještaj MANS-a o izborima koji je poslat predstavnicima međunarodne zajednice u Crnoj Gori, visokim diplomatskim predstavnicima zemalja članica Evropske unije i SAD", poručili su iz MANS-a.