Kako je saopšteno agenciji MINA, Ustavni sud je tu donio većinom glasova. Kako je saopšteno iz Ustavnog suda neustavno je preko 20 odredbi ovog zakona.
Poslanici Demokratske partije socijalista (DPS), Bošnjačke stranke i Hrvatske građanske inicijative pokrenuli su ranije postupak za ocjenu ustavnosti Zakona o finansiranju političkih partija.
Zakonom, koji je usvojen 17. februara, glasovima opozicije i Socijaldemokratske partije, predviđena je strožija kontrola trošenja budžetskih sredstava i sprječavanje njihove zloupotrebe u partijske svrhe.
Poslanik DPS-a, Miodrag Vuković, precizirao je da je podnijet predlog za ocjenu ustavnosti 17 od 24 člana Zakona o finansiranju političkih partija.
Poslanici DPS-a, BS i HGI smatraju da je sporni Zakon u direktnoj suprotnosti sa brojnim odredbama Ustava Crne Gore, posebno onim koja se odnose na ljudska prava i slobode.
"Time se dovodi u pitanje pravna sigurnost građana i narušavaju osnovni principi i instituti demokratskog društva", kaže se u predlogu.
Ocjenjuje se da se Zakonom o finansiranju političkih partija propisane obaveze i nadležnosti državnih i organa lokalne samouprave, Državne izborne komisije, javnih preduzeća i drugih pravnih lica suprotno ustavnim određenjima i zakonima kojima su uređena ova pitanja.
Poslanici DPS-a, BS i HGI ističu da nije sporno da se ovim zakonom mogu propisati određena ograničenja i zarade i kontrola finnasiranja i finansijskog poslovanja političkih partija, ali smatraju da se osporenim odredbama izlazi iz predmeta njihovog uređenja.
"Propisuju se zabrane i ograničenja pojedinih ljudskih prava i sloboda, a naročito onih koji se odnose na najosjetljivije kategorije stanovništva i to u periodu od raspisivanja i mjesec nakon izbora", kaže se u obrazloženju.
Navodi se da se ograničavaju zakonska prava pravnih i fizičkih lica – otpremnine, isplata dugovanja na osnovu stare devizne štednje, pravo poljopvrednika i preduzetnika na kredite, dotacije i oprost duga građanima, uključujući račune za struju, vodu i druge javne usluge.
"Ovakva rješenja koja su na štetu građana, privrednih subjekata i društva u cjelini, ne mogu biti predmet ovog zakona, jer su u suprotnosti sa ustavnim odredbama", tvrde iz DPS-a, BS i HGI.
Prenosimo integralno zaključak Ustavnog suda.
„Ustavni sud je utvrdio da odredbe čl. 3., 4., 5., čl. 6., člana 8. stav 1., člana 9. stav 3. u dijelu koji glasi: “i objavljuje na nedeljnom nivou izvode iz državnog trezora i računa lokalnih samouprava, kao i”, člana 10. (19.a, 19. b.,19. c st. 6. i 19. e), čl. 12., 13., 15., 16., člana 18. stav 1. tač. 4. i 5., člana 20. stav 1. tač. 25., 26. i 27. i stav 3., člana 21. stav 1. tač. 3., 4., 11., 12., 13., 14. i 15., člana 22. stav 1. u dijelu koji glasi: “ili članu 7.a ovog zakona”, tački 2. koji glasi: “ili članu 7.a ovog zakona”, tač. 3. i 7., tačka 9. u dijelu koji glasi: ”se reklamiraju državni organi i organi lokalne samouprave, javna preduzeća, javne ustanove i državni fondovi u periodu od dana raspisivanja do dana održavanja izbora, ili” i tač. 10.-16. i stav 2. i člana 23. stav 1. tačka 8. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih partija (“Službeni list Crne Gore”, br.10/14.), nijesu u saglasnosti s Ustavom Crne Gore i potvrđenim i objavljenim međunarodnim ugovorima i prestaju da važe danom objavljivanja ove odluke; odbija se predlog za utvrđivanje nesaglasnosti odredaba Zakona sa Ustavom u ostalom dijelu i odbacuje zahtjev za obustavu izvršenja pojedinačnog akta ili radnje koji su preduzeti na osnovu osporenih odredaba Zakona.