Dozvola je izdata na osnovu Detaljnog urbanističkog plana za koridor dalekovoda od 400 kilovolti sa optičkim kablom od primorja do Pljevalja i podmorski kabl od 500 kilovolti od Crne Gore do Italije, piše Dan.
»S obzirom na to da se radi o izgradnji objekta, taksativno utvrđenog kao državni objekat od opšteg interesa, stekli su se uslovi za primjenu Zakona o uređenju prostora i izgradnju objekata, pa se investitor oslobađa plaćanja naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta«, navodi se u rješenju koje je potpisao pomoćnik ministra turizma za građevinarstvo, Danilo Gvozdenović.
Izgradnja trafostanice u Lastvi, za koju su ranije dobili dozvolu, postavljanje 150 kilovoltnog visokonaponskog kabla od Lastve do Pljevalja i rekonstrukcija trafostanice u tom gradu, dio je posla koji CGES treba da uradi u okviru projekta gradnje podmorskog kabla do Italije.
Investicija CGES-a u projekat iznosi 100 miliona EUR, dok bi njihov partner u poslu, italijanska Terna, trebalo da uloži preko 700 miliona EUR u interkonektivni kabl. Za postavljenja kabla angažovana je firma Toshiba, a gradnja bi trebalo da počne do kraja godine.
Problem je, međutim, Hrvatska koja ne želi da da saglasnost za postavljanje kabla na dijelu mora koje joj pripada, prije nego što se utvrdi da li u njenom podmorju ima nafte i gasa. To istraživanje traje pet godina, zbog čega Terna treba da nađe trasu kabla koja neće ići kroz dio Jadrana koji pripada Hrvatskoj.
(MINA-BUSINESS)