Abiznis

Subvencije pojeftinjuju domaću radnu snagu

315sey
T
okom 2012. i 2013. godine uredbu o poreskim olakšicama koristilo je 466 poslodavaca za zapošljavanje 7.799 osoba. Fiskalne olakšice poslodavcima za ova zapošljavanja su oko dva miliona eura na godišnjem nivou. Uredba važi do 31. decembra

Subvencije pojeftinjuju domaću radnu snagu
Portal AnalitikaIzvor

Država sistemom subvencija podstiče zapošljavanje osoba koje imaju teži pristup tržištu rada. Vlada nudi brojne poreske olakšice poslodavcima koji zaposle konkretne grupe nezaposlenih. Na taj način pojeftinjuje domaću radnu snagu u odnosu na radnike iz inostranstva.

Uredbom o subvencijama za zapošljavanje određenih kategorija nezaposlenih osoba predviđene su poreske olakšice – subvencije za poslodavce. Uslov je da zaposle osobe starije od 40 godina, Rome, Aškalije i Egipćane, nezaposlene koji su na evidenciji Zavoda duže od pet godina, zaposlene na izvođenju javnih radova, ako daju ugovor na neodređeno onima koji su obavili  pripravnički staž.

Subvencije mogu ostvariti poslodvci ako zaposle one za čijim je radom prestala potreba i visoko obrazovane osobe nakon obavljenog stručnog osposobljavanja, kao i zaposlene na sezonskim  poslovima i nezaposlene sa preko 25 godina staža osiguranja.

Prema Vladinim procjenama, najveću korist od primjene Uredbe imaju preduzeća iz djelatnosti koje su prepoznate kao strateške, odnosno poslodavci iz turizma i poljoprivrede.

Primjenom olakšica poslodavac je oslobođen plaćanja 42,84 odsto ukupnih fiskaliteta. Na zaradu od 300 eura neto ukupne fiskalne obaveze iznose 198,58 eura, a poslodavac je oslobođen plaćanja 85,07 eura.

Tokom 2012. i 2013. godine uredbu je koristilo 466 poslodavaca za zapošljavanje 7.799 osoba. Fiskalne olakšice poslodavcima za ova zapošljavanja u tom periodu su iznosile 4.161.276 eura  ili oko dva miliona eura na godišnjem nivou.

Poslodavci koji su za najviše lica koristili poreske olakšice su ,,13 jul“ – Plantaže (za 1.227 radnika),  „Budvanska rivijera“ (768), „Bellevue Hotels Group“ (330), „Toscelik Alloyed  Engineering Steel“ (327), „Adriatic Properties“ (296), „Hotels Group Montenegro Stars“ (272), „Biserna obala“ (235) i „Aerodromi Crne Gore“ (232).

Imajući u vidu efekte primjene uredbe, odnosno doprinos većem zapošljavanu teže zapošljivih, u Vladi smatraju da to opravdava njenu dosadašnju primjenu i stvara mogućnost za nastavak sprovođenja i u narednom periodu. Rok primjene Uredbe je 31. decembar 2014. godine.

Međutim, dosadašnja primjene Uredbe ne daje mogućnost da se u potpunosti sagledaju njeni efekti.  Nedostaje podatak koje kategorije nezaposlenih, definisanih kroz Uredbu, su uključeni u njenu  primjenu, na koji period su zaposleni, kao i neki dodatni podaci o poslodavcu.

Uredbom je obuhvaćen veliki broj kategorija nezaposlenih, između kojih se dio preklapa. Stoga, poručuju iz Vlade, neophodno je, ukoliko se donese odluka za pripremu nove Uredbe, bolje definisati kategorije nezaposlenih koje imaju pravo na subvencije. Na taj način bila bi pojednostavljena primjena i praćenje korišćenja Uredbe.

U cilju stimulisanja većeg zapošljavanja mladih Zavod već treću godinu realizuje projekat ,,Zaposlimo naše mlade na sezonskim poslovima“. Zavod subvencionira zapošljavanje naših državljana, mlađih od 25 godina, posebno onih bez radnog iskustva. Subvencije po ovom programu u 2012. i 2013. godini koristilo je 749 poslodavaca za 8.052 osoba. Ukupan iznos subvencija za dvije godine iznosio je 691.113 eura ili oko 350.000 eura na godišnjem nivou.

I u slučaju izvođenja javnih radova predviđena je primjena Uredbe o subvencijama, prema kojoj su poslodavci oslobođeni uplate doprinosa za socijalno osiguranje, na zarade i obračunatih poreza na dohodak fizičkih lica. U 2012. i 2013. godini u javnim radovima angažovano je 1.556 nezaposlenih. Obračunski, za isplatu njihovih zarada, za dvije godine, poslodavci su trebali uplatiti 2.269.113 eura, ali su po osnovu poreskih olakšica bili oslobođeni uplate fiskalnih obaveza u ovom periodu u iznosu od 384.984 eura.

Visokoškolcima za dvije godine 19 miliona

Po programu osposobljavanja visokoškolaca Vlada finansira njihove zarade, a poslodavci imaju samo obavezu da ih stručno osposobe u period od devet mjeseci. U 2013. godini program je obuhvatio 4.211 osoba koja nijesu imala radni staž, dok je njih 3.744 programom obuhvaćeno u 2014. godini. Za realizaciju programa prošle godine izdvojeno je deset miliona, a za 2014. devet miliona eura.

(POBJEDA)

Portal Analitika