Međutim, najveći uticaj će i u narednom sazivu Parlamenta imati tradicionalne partije, koje doduše jesu zabilježile pad podrške. Narodna stranka, socijalisti, liberali i zeleni imaće ukupno 526 mjesta od 751.
Evropska narodna partija je u odnosu na prošli saziv izgubila 61 i sad ima 212 mjesta u Parlamentu, dok su socijalisti zabilježili pad od devet mjesta na 187. Na trećem mjestu su liberali sa 72 poslanika, što je 11 manje nego do sada, dok će broj poslanika Zelenih biti smanjen za dva na 55. Ove četiri političke grupacije imaće ukupno 526 mjesta.
Prema mišljenju analitičara iz Brisela, ne treba očekivati promjenu u radu Evropskog parlamenta usljed rasta antievropskih snaga, ali značaj ovakvog trenda ne treba ni zanemariti, budući da one jačaju i na nivou država članica.
Kako će se jačanje euroskepticizma odraziti na proces proširenja i crnogorski pregovarački proces, za Pobjedu je objasnio glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom Aleksandar Andrija Pejović.
„Rezultat izbora za Evropski parlament je pokazao da evropskom političkom scenom i dalje dominiraju dvije stranačke grupacije. Desni centar oličen u Evropskoj narodnoj partiji je osvojio pobjedu u najvećem broju zemalja i tako sebi osigurao najviše sjedišta u EP. Lijeve partije socijalističke i socijaldemokratske provenijencije su postigle drugi najbolji rezultat s malom razlikom“, kazao je on.
Pejović je istakao da kada je riječ o politici proširenja, i pored toga što će u prvom planu biti mjere u pravcu dalje ekonomske, a potom i političke konsolidacije, duboko je uvjeren da proširenje neće biti dovedeno u pitanje.
„EU ima jasan stav i vrlo striktne kriterijume i pravila u pogledu daljih proširenja. Od država kandidata se očekuje da nastave s reformama i pokažu održive rezultate u svim oblastima i ta politika će zasigurno jasno omeđiti i odnos budućeg Parlamenta i Komisije prema zemljama kandidatima“, rekao je Pejović. (Pobjeda)