„Dugo smo razgovarali o problemima u ovom dijelu i konstatovali da je došlo do zloupotrebe instituta dopunskog rada“, kazao je ministar i dodao:
“Imali smo najbolju namjeru uvođenjem dopunskog rada, smatrali da je to pravi put da se dobrim ljekarima nadomjesti to što ne mogu zaraditi radom u državnim zdravstenim ustanovama. Nažalost, to se pretvorilo u anarhiju i moraju se povući određeni potezi.
Građani nam maltene svakodnevno prijavljuju da ne mogu doći do ljekara poslije 13 sati, odnosno u periodu od 13 do 15 časova. Ovo nije priča napamet, u nju sam se lično uvjerio. Dopunski rad država plaća, a odnosi se na period od 15 do 19 sati. Dakle, ljekar bi morao biti na svom redovnom poslu u državnoj ustanovi do 15 sati, a i do 19 sati gdje je to predviđeno“, istakao je Radunović.
On je kazao da je cilj uvođenja dopunskog rada ljekara bio da se kvalitetnim ljekarima omogući da zarade i dobiju primanja koja im kroz redovan rad ne možemo obezbijediti.
„Nažalost, to se pretvorilo u anarhiju, tako da sada imamo zloupotrebu dopunskog rada, u legalnim ali i nelegalnim institucijama. Dopunski rad je bila neka vrsta nužne mjere, s obzirom na to da nam nikako ne polazi za rukom da odvojimo rad od nerada niti na nivou institucija niti ustanova. Nažalost, kada menadžmentu kažete da zajedno sa Fondom nađe model da se ljudi koji znaju svoj posao, koji puno rade, adekvatno nagrade, uvijek se ispriječe „navodno“ birokratske barijere, zakoni, sindikalni sporazumi“, naglasio je on.
Ministar Radunović je napomenuo da velikih problema ima i sa radom nelegalnih zdravstvenih ustanova.
„Inspekciji su ruke vezane. Uzalud mi imamo adrese, jer se radi o privatnom posjedu, stanovima, kućama, garažama. Dakle, ne možemo dokazati ono na što nam građani non-stop ukazuju.Dobijamo pisma u kojima nas građani obavještavaju da žena radi ultrazvuk u frizerskom salonu, da ginekolozi rade u stanovima u Baru i Beranama, da radiolog radi ultrazvuk u svojoj kući... Dakle, mora se sistemski riješiti ovo pitanje kako bi omogućili inspekciji da obave kontrolu i da se ovome stane na put. I ovdje ima krivice menadžera. Svi dobro znaju koji im ljekari rade privatno, koji legalno, koji nelegalno, ali ispo ljavaju lažnu kolegijalnu solidarnost koja se uglavnom obija o glavu i džepove pacijenata“, rekao je, između ostalog, Radunović.