Tender za igradnju malih hidroelektrana raspisan je u julu prošle godine. Ministar Kavarić je podsjetio da su u odnosu na prethodni tender pravila inovirana i pojednostavljena- unaprijed su definisana tehnička rješenja za priključak na mrežu i stvorene pretpostavke za dobijanje prostorno-planske dokumentacije.
-To smo ujedno prepoznali kao uska grla, odnosno ključne prepreke na prethodnom tenderu. Ukupna vrijednost koncesionih ugovora iznosi oko 46 miliona eura, a godišnja proizvodnja u malim hidroelektranama ukupne instalisane snage 23,324 megavata projektovana je na 86 gigavat sati. Ovim Crna Gora ispunjava svoje evropske obaveze i dobija struju koju može izvoziti, što će posebno dobiti na značaju nakon izgradnje podmorskog kabla- naglasio je Kavarić, napominjući da su raskinuti ugovori sa koncesionarima koji nijesu realizovali projekte u skladu sa predviđenom dinamikom.
On je naveo da su strane kompanije renomirane i da su se već dokazale na sličnim projektima u regionu, te da i pojedine domaće firme već imaju iskustva u gradnji malih hidroelektrana u Crnoj Gori.
Izvršna direktorica pećke Triangl grupe Sofija Kika kazala je da im je gradnja hidroelektrana osnovna djelatnost i da su do sada izgradili tri mini hidroelektrane na Kosovu.
-Ubijeđeni smo da će projekti biti realizovani na pravi način. Proizvedenu struju planiramo da plasiramo na crnogorskom tržištu- precizirala je ona.