Inače, kao je Muzej u Budvi držalac dobra, odnosno njegova područna jedinica za Petrovac ustanova "Crvena komuna", ova institucija je u obavezi da vrati u zatečeno stanje oštećeni mozaik.
Đokić ja kazao da je stručni tim, odmah nakon što je direktorica budvanskog muzeja Biljana Pajović javila Upravi da je došlo do devastacije mozaika u Petrovcu, utvrdio da je, na sreću, mozaik pretrpio oštećenja koja nisu zabrinjavajuća i da će se sve moći vratiti u prvobitno stanje.
Đokić je juče kazao za naš Portal da je od službenika “Crvene komune”, Nika Perazića, dobio informaciju da je jedna Ruskinja javila da se djeca igraju u paviljonu u kome je smješten mozaik i da je Perazić potom došao i našao otključana vrata paviljona.
“Očigledno je neko zaboravio da zaključa paviljon, jer smo vidjeli da vrata nisu obijena. U paviljonu u kome je smješten antički mozaik nalazila su se kolica, cemenat, razni alati, koje su tu ostavili arheolozi prilikom ranijih radova. Preko mozaika smo našli prosut cement, a na jednom mjestu površine 50x40 centimetara našli smo da je stvrdnut. Očigledno je da su se tu igrala djeca, vidjeli smo i jednu gajbicu u kojoj je bilo stvrdnutog maltera. Djeca su napravila štetu igrajući se, a sada JU Muzej Budve treba da konzervira mozaik. Prema Zakonu o zaštiti kulturnih dobara držalac dobra je u obavezi da se o njemu stara i ja sam naložio da budvanski Muzej sve vrati u prvobitno stanje, kazao je Đokić za Portal Analitika. On naglašava da su arheolozi bili nesavijesni što su ostavili u paviljonu materijal, i da mu mjesto nije tu, a da su bili odgovorniji ovo se ne bi ni dogodilo.
Kako je naglasio Đokić, slučaj je prijavljen policiji i ukoliko ona utvrdi čije su djeca devastirala mozaik, njihovi roditelji će morati da snose troškove njegove konzervacije.
"Krivična prijava je podnesena osnovnom državnom tužiocu u Kotoru proriv N.N. lica, slučaj prijavljen policiji, to je ono što sam ja kao inspektor Uprave mogao da učinim, a sad je na ovim institucijama da razriješe slučaj", kazao je Đokić.
