Predstavnik Direktorata za kulturnu baštinu, Aleksandar Dajković, izdvojio je obnovu monumentalnih spomenika na Vučjem Dolu i Vraćenovićima koji, kako je naveo, zahtijevaju veći i ozbiljniji konzervatorski tretman.
Kako je pojasnio, riječ je o projektu koji organizuju Ministarstvo kulture i Centar za konzervaciju i arheologiju sa Cetinja.
Prema riječima Dajkovića, konzervatorski radovi počeli su na bistama Save Kovačevića i Radoja Dakića, mostu na Moštanici, spomen obilježju u Riđanima i Vraćenovićima, spomeniku junacima Vučedolske bitke i spomen obilježju u Bršnu.
“Na teritoriji opštine Nikšić paralelno radimo i na praistorijskom nalazištu Crvena stijena u selu Petrovići, gdje se obavljaju opsežni arheološki radovi, pod rukovodstvom profesora Roberta Vejlona sa Univerziteta u Mičigenu. U proteklom periodu na tom lokalitetu radili su naši i stručnjaci iz Argentine”, kazao je Dajković na konferenciji za novinare.
Do Crvene stijene, kako je saopštio, probijen je i put, čime je olakšan pristup i omogućena bolja prezentacija tog kulturnog dobra. Taj projekat realizuju Ministarstvo culture i Narodni muzej Crne Gore.
“Početkom septembra i oktobra, na izučavanju Crvene stijene sa profesorom Vejlonom radiće i stručnjaci iz Mičigena, Francuske i Italije”, najavio je Dajković.
U saradnji sa Nacionalnom bibliotekom Đurđe Crnojević krajem juna biće upriličena izložba pod nazivom Stranci o Crnoj Gori, koja sadrži 28 štampanih plakata na kojima su predstavljeni izbori i ilustracije iz originalnih djela o Crnoj Gori na raznim jezicima, a zastupljeni su autori iz 14 zemalja.
Predstavnica te institucije Milenija Vračar podsjetila je da su, u okviru Vladinog programa i uz njihovu pomoć, do sada u Nikšiću organizovane tri značajne izložbe koje su pokazale sa kakvim blagom raspolaže Nacionalna biblioteka.
Predstavnik „Zahumlja“ Miro Nikolić, govoreći o junskom repertoaru, izdvojio je iz produkcije te ustanove i Nikšićkog pozorišta predstavu Nobelovci, za koju je ocijenio da je jedna od najkvalitetnijih u posljednje vrijeme na crnogorskoj pozorišnoj sceni.
Nikolić je rekao da će tokom juna „Zahumlje“ održati nekoliko svojih tradicionalnih koncerata folklornih ansambala, od kojih je već održan humanitarni posvećen njihovom oboljelom mladom članu.
“U okviru našeg programa Kultopisa, u Nikšiću su gostovali Abdulah Sidran, Darinka Matić Marović, Svetislav Basara, a u avgustu naš gost biće veliki sineasta Veljko Bulajić”, najavio je Nikolić.
U okviru Vladinog programa u Nikšiću će u drugoj polovini juna biti održan međunarodni naučni skup Balkan u savremenoj putopisnoj književnosti.
Predstavnica nikšićkog Filozofskog fakulteta, Marija Knežević, kazala je da je nekoliko godina stara ideja o organizacije te konferencije, koja će se fokusirati na analizu savremenih putopisa o Balkanu, od 90-ih godina do danas”.
Knežević je rekla da najveći broj učesnika dolazi iz Velike Britanije i Amerike, kao i sa prostora cijelog Balkana.
Predviđeno je da junsku kulturnu ponudu u Nikšiću čini 26 programa sa tri izložbe, pet pozorišnih predstava, ciklus dokumentarnih filmova Živka Nikolića i Vlatka Gilića, sedam koncerta, tri autorske večeri, kao i međunarodna konferencija Balkan u savremenoj puptopisnoj književnosti.
Program podrške razvoju kulture u Nikšiću, koji je pokrenula Vlada na inicijativu Ministarstva kulture, počeo je 3. marta i do sada je realizovano oko 80 programa.
Riječ je o realizaciji četvorogodišnjeg projekta, u okviru koga je samo u ovoj godini predviđeno oko 190 programa, koji treba da rezultiraju unaprjeđenjem kulturnog života Nikšića.
U Vladin Program podrške oživljavanja kulture u Nikšiću uključene su sve gradske ustanove iz te oblasti, kao i Narodni muzej, Muzički centar, Državni arhiv, Centralna biblioteka Đurađ Crnojević, Crnogorsko narodno pozorište, Kraljevsko pozorište Zetski dom i Crnogorska kinoteka.
(Mina)