Ko je ostavio otvorena vrata paviljona u kome je smješten vrijedan antički mozaik u Crvenoj komuni ne znaju. Niko Perazić iz ove ustanove kaže za Portal Analitika da je u pitanju bio jednostavno nemar, i da su mozaik posljednji put, prije nekoliko mjeseci, obilazili zaposleni iz institucija kulture sa Cetinja.
„Ne mogu okriviti ni njih, oni su sigurno zaključali vrata, ali je problem što su se ona teško zaključavala, jer su to stara metalna vrata. Tačno je da mi u Crvenoj komuni držimo ključ paviljona u Mirištu, a ključ su tokom ranijih istraživanja imali i arheolozi. Nakon svega što se dogodilo promijenili smo bravu i sada će zaposleni iz Crvene komune isključivo otvarati vrata paviljona, kaže Perazić.
Prema njegovim riječima komunalna ekipa će doći, odnijeti sav materijal koji su arheolozi tu ostavili prilikom istraživanja.
Potom će tu biti konzervatori i sve će za nekoliko dana biti vraćeno u prvobitno stanje, jer nisu u pitanju velika oštećenja, kaže Perazić i napominje da je očigledno da su se tu igrala djeca.
Komentarišući da se ipak radi o nemaru zaposlenih u Crvenoj komuni koji očigledno nemaju običaj da češće obilaze mozaik u Mirištima, Perazić kaže da nisu slutili da će se nešto ovako dogoditi, te da je ovo svojevrsna opomena.
„Od danas će sve biti drugačije“, kaže Perazić.
Sagovornik Portala Analitika naglašava da je glavni problem što, iako je davno napravljen paviljon u Mirištu, posjeta njemu nije nikada zaživjela.
Arheolozi su tu ostavili pijesak, cement, alat, sada će sve to, kaže, biti uklonjeno i očišćeno i razloga za brigu nema.
Kako naglašava, davno je pokrenuta ideja da se mozaik u Mirištu predstavi javnosti, da bude dostupan turistima, da se u blizini napravi parking za autobuse, ali jednostavno sve je ostalo na željama.
Naš sagovornik napominje da su problem imovinski odnosi i da tek kada oni budu riješeni, petrovački mozaik će biti moguće valorizovati.
Podsjetimo, glavni inspektor Uprave za zaštitu kulturnih dobara Gano Đokić podnio je krivičnu prijavu osnovnom državnom tužiocu u Kotoru protiv N.N. lica, a slučaj je prijavio i policiji u Budvi. Đokić je za Portal Analitika kazao da je osnovana pretpostavka da su djeca oštetila mozaik, a ukoliko se to utvrdi, njihovi roditeljui će morati da snose troškove njegovog čišćenja.
Slučaj sa antičkim mozaikom u Petrovcu svojevrsna je opomena da je nezavršen posao i nemar nedospustiv kada je u pitanju čuvanje nasljeđa.
U Mirištu su „zatajili“ arheolozi koji su ostavili matreijal prilikom istraživanja, isto se može reći i za zaposlene iz Crvene komune. Očigledno nijesu navikli da s vremena na vrijeme odu do Mirišta i vide da li je sve uredu sa čuvenim antičkim mozaikom.
Zakon o zaštiti kulturnih dobara je jasan: držalac dobra je u obavezi da o njemu brine, a u ovom slučaju to je JU Muzej Budva., odnosno „Crvena komuna“. No, kako to biva kod nas, briga počne tek onda kad se nešto dogodi, a onda obićno bude kasno.
Na sreću, za antički mozaik u Petrovcu još ima spasa, a priča koja se ovih dana isplela oko njega imaće smisla ako bude upozorenje da se ne baštinu jednostavno ne smije zaboraviti. Da li je zaključano, ili kod koga je ključ - takvo pitanje jednostavno ne dolazi u obzir.
S.K.