Na taj način ozvaničen je početak rada primijenjenih postdiplomskih studija u bioinžinjeringu i informatici. Koordinator crnogorskog tima, koji čine pet institucija – Univerzitet Crne Gore, Ministarstvo prosvjete i sporta, Institut „Dr Simo Milošević“, Ljekarska komora i ICT kompanija „Čikom“ – je prof. dr Radovan Stojanović sa Elektrotehničkog fakulteta.
U projektu učestvuju 24 partnera iz Evropske unije i regiona. Vođstvo je povjereno Univerzitetu u Birmingemu (Engleska) a, pored njega, EU partnere predstavljaju Univerzitet „Pjer i Marija Kiri“, Sorbona iz Pariza, Tehnički univerzitet u Tampereu (Finska) i Univerzitet u Mariboru (Slovenija).
Iz Srbije partneri su univerziteti iz Beograda, Kragujevca, Niša, Univerzitet odbrane, VMA, nekoliko kliničkih centara, specijalističkih kompanija i Ljekarska komora Srbije. BiH predstavljaju univerziteti u Banja Luci, Istočnom Sarajevu, Mostaru i Bihaću.
Koordinator ovog projekta, prof. dr Radovan Stojanović sa Elektrotehničkog fakulteta, istakao je da je biomedicinski inžinjering disciplina koja se naglo razvija, pa se i u Crnoj Gori moraju stvarati kvalitetni kadrovi u toj oblasti. Naglasio je da je centar u Beranama jedini takve vrste u regionu i da po opremljenosti ne zaostaje za evropskim.
Predsjednik opštine Berane Dragoslav Šćekić naglasio je da će lokalna uprava dati puni doprinos da Centar zaživi kako je planirano.
- Radi se o značajnom projektu, jer će se u Beranama stvarati kvalitetni kadrovi koji će biti od koristi ne samo za ovaj grad nego i za čitavu Crnu Goru. Lokalna uprava uradiće sve da Berane preraste u regionali naučno-obrazovni centar, jer se na ovim prostorima oduvijek posebna pažnja pridavala naučnim dostignućima - kazao je Šćekić.
Predstavnik Kancelarije EU u Crnoj Gori dr Velibor Spalević naglasio je da TEMPUS program Evropske unije pomaže modernizaciju visokog obrazovanja.
- Ovaj program promoviše institucionalnu saradnju EU i zemalja partnera, fokusirajući se na reformu i modernizaciju sistema visokog obrazovanja. Ideja je da studenti inžinjeri sarađuju sa lokalnim bolnicama, ljekarima i hirurzima, kako bi naučili vještine koje su im potrebne da bi razvili sljedeću generaciju biomedicinskih aparata. Studenti inžinjeri će, u saradnji sa ljekarima i uz pomoć ove inicijative, sticati iskustva koja će ih navoditi da razmišljaju kao hirurzi, patolozi i drugi ljekari - naglasio je Spalević.
Tokom prezentacije govorili su i prodekan Elektrotehničkog fakulteta doc. dr Saša Mujović i dr Saša Raičević sa Medicinskog fakulteta.
U Beranama već postoje dvije visoke škole čiji studenti mogu nastaviti usavršavanje na ovom programu - Visoka medicinska škola Medicinskog fakulteta i Studije primijenjenog računarstva Elektrotehničkog fakulteta. Poslije prve godine primijenjenih postdiplomskih BioEMIS studija, studenti dobijaju zvanje specijaliste u ovoj oblasti, a nakon druge godine zvanje magistra. Radiće se u malim grupama, do 15 studenata po programu.
pobjeda.me