Predsjednik Privredne komore Crne Gore Velimir Mijušković kazao je da biti zemlja – partner znači počast i odgovornost, te podrazumijeva nastup na manifestaciji koji treba da bude u žiži interesovanja poslovnih posjetilaca i šire javnosti. Predstavljanje Crne Gore na sajmu je objedinjeno kroz kolektivnu izložbu crnogorskih kompanija, održavanje poslovnog foruma sa privrednicima Vojvodine, a planirano je Crnogorsko veče koje će, kroz sinergiju teatra i muzike, otkriti dio kulturnog bogatstva naše zemlje.
- Namjera nam je da Sajmu predstavimo najznačajnije crnogorske kompanije sa njihovim proizvodima i uslugama, kako one koje su već kvalitetno pozicionirane u Crnoj Gori i okruženju, tako i one koje tek osvajaju nova tržišta – rekao je Mijušković.
Govoreći o temi sajma, on je podsjetio da je zemlja organizator veliki proizvođač hrane sa kojom Crna Gora realizuje više od četvrtine robnog prometa sa inostranstvom, a privredne odnose prate i dobre međukomorske veze sa Regionalnom privrednom komorom Subotice.
- U današnjem svijetu globalizovanog i hiperkonkurentskog tržišta, svijetu brendova i inovativnosti bez granica, hrana sve više postaje moćno obilježje i instrument nacionalnog brendiranja, jedan od ključnih faktora turističke ponude, pravno zaštićena kulturna vrijednost, sve vrijedniji i profitabilniji dio ukupne baštine i tradicionalnih vrijednosti svake države. Drugim riječima, hrana je sve više nezaobilazan element turističke ponude, ali i nacionalne prepoznatljivosti – kazao je Mijušković..
Istakao je da kroz „Dobro iz Crne Gore” i još neke državne projekte, naša zemlja namjerava da bolje i efikasnije tržišno valorizuje ovaj resurs neprolazne vrijednosti. Mijušković se osvrnuo i na značaj sajamskih manifestacija i ocijenio da značajno doprinose intenzivnijem uklčjučivanju privreda regiona u međunarodne ekonomske tokove.
- Iako sajmovi, po nekima, možda gube na značaju, mi u Komorama smatramo da ih ni savremena sredstva komunikacije ne mogu zamijeniti, jer baš to je prilika da privrednici mogu ostvariti neposredni kontakt, upoznati se i razmijeniti mišljenja, i naravno promovisati svoje proizvode. Nadam se da će naši privrednici, saradnjom i udruživanjem iskustava, znanja i svih ostalih resursa mnogo lakše i sveobuhvatnije ostvariti zajedničke interese i koristi u sve
složenijoj i zahtjevnijoj utakmici za svaki, i najmanji djelić globalizovanog tržišta – zaključio je predsjednik PKCG.
Otvarajući sajam, ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije Snežana Bogosavljević Bošković je posebno zahvalila Crnoj Gori na ukazanom povjerenju pri organizaciji sajma, rekavši da je naša zemlja jedan od najznačajnijih poljoprivrednih partnera Srbije i da je sa njom uspostavljena uspješna institucionalna saradnja.
- Crna Gora već godinama spada među tri najznačajnija partnera Srbije kada je riječ o izvozu poljoprivrednih proizvoda. Eto primjera dobre i uspešne saradnje koju ćemo, nadam se, u narednom periodu unapređivati i njegovati - kazala je ministarka.
Ona je takođe zahvalila svim državama, organizacijama i pojedincima koji su područjima pogođenim nedavnim poplavama uputili pomoć, kao i na saosjećanju u teškim trenucima.
Organizator sajma je Javno komunalno preduzeće Subotičke pijace, a pokrovitelji Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova i Grad Subotica.
Na poslovnom forumu Crna Gora- Vojvodina, održanom u okviru sajma, Mijušković je kazao da forum predstavlja nastavak aktivnosti predviđenih potpisanim sporazumom o saradnji sa Regionalnom privrednom komorom Subotice, u septembru 2007. godine. Prema njegovim riječima, Crna Gora i Vojvodina imaju tradicionalno dobru ekonomsku saradnju, posebno u agrarnom sektoru i proizvodi iz Vojvodine su prepoznati u Crnoj Gori po svom kvalitetu.
-Trend dobre saradnje se nastavlja i smatram da je moguće uraditi i više od postojećeg kada je u pitanju uspostavljanje spone između primarne proizvodnje ali i prerađivačkog sektora i na jednoj i na drugoj strani. Značajna saradnja bilježi se i između Crne Gore i regiona Subotice. U prvom kvartalu 2014. godine robna razmjena između je iznosila 23,1 miliona eura. Ovaj region u Crnu Goru najviše izvozi keramičke i proizvode mlinske industrije, mineralna goriva, ulja, meso.
Iz Crne Gore se u region Subotice najviše izvoze eterična ulja, parfimerijski i kozmetički proizvodi, voće, odjeća, drvo i proizvodi od drveta – naveo je Mijušković.
Istakao je da je agroindustrija u Crnoj Gori doživjela ekspanziju u posljednjih desetak godina, i ocijenio da naša zemlja ima izuzetne komparativne prednosti u proizvodnji organske hrane.
On je pozvao na unapređenje saradnje i u metalopreradi, trgovini, građevini, drvopreradi, turizmu i saobraćaju.