Abiznis

KAVARIĆ: Sve što NATO vojska nabavlja može biti predmet kodifikacije

0606kavaricok
U
spješni projekti i oni koji će tek biti realizovani govore u prilog tome da je Crna Gora prepoznata kao sigurna investiciona destinacija. Ulaskom u NATO Crna Gora bi dobila bezbjednosnu sigurnost i unaprijedila slobodan protok robe i kapitala, izjavio je danas ministar ekonomije Vladimir Kavarić na skupu „KOD NATO“, koji je u vinskom podrumu Šipčanik organizovao vladin Koordinacioni tim za NATO. Na skupu, kojem su osim državnih zvaničnika prisustvovali i predstavnici diplomatskog kora, su predstavljeni crnogorski roizvodi koji su uspješno prošli proces kodifikacije, kao i proizvodi koje aktuelne članice alijanse plasiraju vojsci tog saveza.

KAVARIĆ: Sve što NATO vojska nabavlja može biti predmet kodifikacije
Portal AnalitikaIzvor

-Učlanjenje u NATO crnogorskim privrednicima omogućava da plasiraju proizvode vojnim snagama alijanse. Do sada je kodifikovano više od 50 proizvoda, a priličan broj proizvoda se trenutno nalazi u procesu kodifikacije. Sve što vojska nabavlja može biti predmet kodifikacije- pojasnio je ministar.

Kavarić je podsjetio da je Ministarstvo ekonomije osnovalo nacionalni Institut za standardizaciju, preko kojeg je Crna Gora član svih relevantnih međunarodnih organizacija u toj oblasti.

-Takođe, Ministarstvo ekonomije je finansiralo izradu elaborata vezano za kodifikaciju i uvođenje NATO standarda u oblasti bezbjednosti hrane. S obzirom na činjenicu da se i crnogorska vojska nalazi u fazi opremanja i modernizacije, privrednici treba da iskoriste tu šansu- poručio je Kavarić.

Nacionalni koordinator za NATO Nebojša Kaluđerović istakao je da skup predstavlja priliku za razmjenu iskustava sa predstavnicima crnogorskih firmi koje su kodifikovale proizvode i upoznavanje sa iskustvima članica NATO, kao i značajem koji podrška bankarskog sektora ima za razvoj privrede.

-NATO sistem kodifikacije je nastao iz potrebe da saveznici bude interoperabilni, odnosno da i u materijalnoj sferi govore jednim jezikom. Osim 28 članica NATO, ovaj siste koriste i druge države- njih još 38. Zahvaljujući donaciji bugarskog Ministarstva odbrane, isti informacioni sistem koji se koristi u procesu kodifikacije proizvoda danas koriste i Crna Gora, Srbija, Makedonija i Albanija. Kodifikacija je neophodan uslov bez koga se ne plasirati proizvodi na odbrambeno tržište NATO-a. Međutim, to nije i dovoljan uslov- na menadžmentu kompanija je da svojim marketingom i inventivnošću ostavre prodor na to tržište. Od 2011, kad je kodifikovan prvi proizvod u Crnoj Gori, nove tržišne potencijale su prepoznale vodeće crnogorske kompanije koje su kodifikovale svoje proizvode, ili su započele proces kodifikacije- naveo je Kaluđerović.

Portal Analitika