Abiznis

Predstavnici PKCG posjetili Lovćenac

lovcenac
U
okviru aktivnosti na Subotičkom sajmu od 4. do 7. juna 2014. godine, gdje je Crna Gora zemlja partner, Privredna komora Crne Gore je organizovala posjetu delegacije poslovne zajednice Lovćencu, nezvaničnom centru crnogorske dijaspore.

Predstavnici PKCG posjetili Lovćenac
Portal AnalitikaIzvor

U njemu je već jedanaest godina sjedište Udruženja Crnogoraca Srbije „Krstaš“ i traje neprekidna težnja za očuvanjem kulture i tradicije predaka.

U tom mjestu je sjedište i Crnogorskog kulturno prosvjetnog društva „Princeza Ksenija“, koje aktivnosti bazira na radu sa djecom u cilju očuvanja i prezentovanja naše tradicionalne i savremene kulture. Kao takvo, to društvo je jedinstveno ne samo u Srbiji, već u cjelokupnoj crnogorskoj dijaspori.

U Crnogorskom kulturnom centru, multifunkcionalnom prostoru opremljenom da u potpunosti zadovolji potrebe zajednice za kulturnim i društvenim aktivnostima, nalaze se izložbena galerija, učionica, kao i prostor za promocije. Kroz učionicu Crnogorskog kulturnog centra prošli su đaci tri generacije škole „Crna Gora moja postojbina”, u kojoj se fakultativno, šest mjeseci u toku godine, izučavaju predmeti na crnogorskom jeziku iz udžbenika posebno štampanih za dijasporu.

Na platou ispred centra je bista Petra II Petrovića Njegoša koju je Udruženje „Krstaš” postavilo u čast 200 godina od rođenja velikog crnogorskog vladike i književnika. Predsjednik Privredne komora Crne Gore Velimir Mijušković je ovom prilikom položio cvijeće pored biste ovog velikana.

Nedaleko je i plac Krstaša, na kojem je postavljen i osveštan kamen temeljac za hram Crnogorske pravoslavne crkve posvećen Svetom Ivanu Crnojeviću.

Lovćenac je jedino mjesto u svijetu gdje su, van svoje matice, Crnogorci većina. Nalazi se u opštini Mali Iđoš, jedinoj van Crne Gore u kojoj je crnogorski jezik u službenoj upotrebi.

Predsjednik udruženja „Krstaš” i istraživač crnogorske dijaspore Nenad Stevović je, pozdravljajući crnogorsku delegaciju, zahvalio Privrednoj komori i crnogorskoj privredi na pomoći i podršci u svim njihovim aktivnostima, posebno prilikom obnove kulturnog centra. U ime Udruženja, Stevović je predsjedniku Komore Mijuškoviću uručio Povelju za višegodišnju prijateljsku saradnju i doprinos u očuvanju nacionalnog identiteta Crnogoraca u Srbiji.

Crnogorska delegacija pozdravljena je sljedećim riječima:

„Kad dođete u Lovćenac sigurno ćete se upitati kako je Lovćen putujući za Bačku, izgubio na putu čitavu svoju visinu i protegao se u široku ravnicu, kako su se sprijateljile te dvije suprotnosti: planina i ravnica? Odgovor možete dobiti samo od onih koji su u jesen 1945. godine, zamišljenog pogleda i suznih očiju, krenuli sa Cetinja u Vojvodinu, u Sekić (današnji Lovćenac) na put nade i obećanog boljeg života.

Petog novembra 1945. godine, ispred Doma slobode na Cetinju, neđe oko 11.00 sati, prva grupa crnogorskih kolonista krenula je ka Vojvodini. Crnogorci, velikom većinom stanovnici cetinjskog i barskog sreza, napuštali su svoj zavičaj sa čudnim osjećanjem radosti i tuge, smijeha i plača. Gledajući suznim očima prema ponositom Lovćenu koji se gubio u daljini, zapjevaše:

 

„... Crna Goro, ostaj zbogom,

žao mi se rastat s tobom.

Crna Goro, rodno mjesto,

tebe ću se sjećat često.

Zbogom, rijeke i potoci,

zbogom, braćo Crnogorci ...“

 

I danas, sedam decenija kasnije, Lovćenčani potomci cetinjskih i barskih kolonista nijesu zaboravili ni ko su, ni odakle su, i na koji način treba čuvati tradiciju i običaje svojih slavnih predaka. Na neraskidivu vezu Lovćenca sa Crnom Gorom nijesu uticali ni vrijeme ni daljina. Cetinjsko-barsko-lovćenački fluid miriše na istu krv, na prijateljstvo, rodbinstvo i kumstvo, ali najviše na potpuno isti osjećaj odanosti i ljubavi prema svojoj Crnoj Gori.

Sa snažnom željom da tako i dalje bude, i današnje generacije Lovćenčana ljubomorno čuvaju uspomenu na svoj slavni zavičaj i porijeklo, čuvajući na taj način i svoj nacionalni identitet”

 

 

Portal Analitika