Prema studiji multinacionalne istraživačke kuće PwC, za 40 najvećih kompanija u ovoj branši, među kojima su i Anglo American, BHP Billiton, Rio Tinto i druge, prošla je bila jedna od najtežih poslovnih godina, kada je njihov ukupan profit pao čak za 72 odsto, na 20 milijardi dolara, piše francuski Figaro, prenosi Tanjug.
Ovakva situacija dovela je do toga da rentabilnost ovih kompanija u prošloj godini bude na najnižem nivou u posljednjoj deceniji. Takođe, njihova ukupna tržišna vrijednost smanjena je za 280 milijardi dolara.
Do ovakvog trenda došlo je usljed generalnog pada cijena sirovina u prošloj godini. Bazni metali zabilježili su pad cijena zbog viška proizvodnje i istovremenog usporavanja svjetske tražnje.
Tako je u prošloj godini cijena nikla pala 19 odsto, aluminijuma 14 odsto, bakra i cinka šest odsto, dok su kalaj i olovo imali manji pad od jedan, četiri i pet odsto.
Ipak, najveći pad cijene zabilježen je kod plemenitih metala, i to od 28 odsto, što je najveće godišnje pojeftinjenje u posljednjih 30 godina. Srebro je pojeftinilo 35 odsto, platina deset odsto, a skočila je samo cijena paladijuma dva odsto u odnosu na 2012. godinu.
Prema istoj studiji, rudarske kompanije iz zemalja u razvoju bolje su podnijele ovaj šok cijena. Iako su neke među njima, i to one koje su bile najviše pogođene depresijacijom valuta, prikazale ukupni gubitak od četiri milijarde dolara, generalno posmatrano kompanije iz ovih zemalja uspjele su prošle godine da ostvare ukupan neto profit od 24 milijarde dolara.
Prošla godina je takođe donijela jednu prekretnicu, budući da većina od 40 kompanija koje su okarakterisane kao najznačajnije rudarske grupacije u svijetu, potiče upravo iz zemalja u razvoju, uglavnom iz Kine, Indije, Južne Afrike, Meksika i Brazila.
Takođe, prošle godine su dva preduzeća ušla u top 40 zahvaljujući spajanju švajcarskog Glencorea i anglo-švajcarske kompanije Xstrata, a riječ je o saudijskoj firmi Mining i ruskoj Alrosa.
U istraživanju se navodi da su sve kompanije, u skladu sa lošim rezultatima u pošloj godini, pokušale da se prilagode nepovoljnom okruženju politikom smanjenja troškova i povećanja produktivnosti.
Pored toga polovina firmi iz grupe 40 najvećih u ovoj branši promijenila je svoje direktore u posljednje dvije godine, sa idejom da se na rukovodeća mjesta postave stručnjaci ne toliko sa iskustvom u finansijskim, koliko u operativnim poslovima.
Za ovu godinu, prema predviđanjima eksperata, perspektive za rudarski sektor ulivaju više optimizma. Rudarske kompanije smatraju da su u prošloj godini dotakle dno.
Kako se navodi, ove godine ima nekoliko pozitivnih elemenata, prije svega privredni rast u SAD i zadržavanje visokog nivoa tražnje u Kini, uprkos usporavanju njene ekonomije. Takođe, velike operacije spajanja i akvizicija, zaustavljene u prošloj, mogle bi u ovoj godini biti nastavljene.