Društvo

ĐEKA: Ne želim da komentarišem prijavu

1006djeka
I
nspektori barske policije i Odsjeka za organizovani kriminal podnijeli su krivičnu prijavu protiv Fatmira Đeke, predsjednika opštine Ulcinj, zbog zloupotrebe službenog položaja teške 160 hiljada eura.

ĐEKA: Ne želim da komentarišem prijavu
Portal AnalitikaIzvor

Prijava se odnosi na period kada je on on obavljao funkciju direktora ulcinjskog Vodovoda a tokom provjere dokumentacije utvrđeno je da je Đeka navodno, na nezakonit način davao akontacije i donacije koje su završavale na računima glasača njegove Demokratske partije.

Antena M je pitala Đeku kako komentariše optužbe na njegov račun. U kratkom razgovoru za Antenu M je kazao:

''Ne želim to da komentarišem. Vidjećemo šta će biti to je za sada moja izjava.''

Nije Đeka prvi predsjednik neke opštine koji se sumnjiči da novac nije trošio u skladu sa zakonom.

Najveći i u posljednje vrijeme najaktuelniji slučaj je Košljun iz Budve, u kome se čeka epilog. Predsjedniku opštine Budva Lazaru Rađenoviću stavlja se na teret da je 2007., kada je bio predsednik opštinske komisije za prodaju zemljišta na brdu Košljun, oštetio lokalni budžet dva miliona evra.

Nije to ni jedini slučaj u kome se čeka epilog.

I bivši gradonačelnik Nikšića Nebojša Radojičić zaradio je krivičnu prijavu. Podnijela je policija početkom marta i to zbog osnovane sumnje da je počinio krivično djelo zloupotreba službenog položaja i opštinski budžet oštetio 150.000 eura u periodu 2012- 2013.

Protiv bivših čelnika opštine Berane podnijete su krivične prijave takođe zbog zloupotrebe službenog položaja teške preko 300.000 eura.

Prvi čovjek Bara Žarko Pavićević je ,,pod istragom" zbog organizovanja kriminalne strukture u upravljanju opštinskim zemljištem, razvojnom planiranju i izgradnji i javnim nabavkama.

Kad se podvuče crta dobije se podatak da se ispituju navodi ili se već vode postupci protiv 5 bivših ili sadašnjih predsjednika opština zbog zloupotrebe službenog položaja koje su zajedno teške preko 2 ipo miliona eura.Epiloga još nema.

Jovana Marović iz institute Alternativa koja je i član radne grupe za poglavlje 23 za naš radio kaže da je dobro što nadležni pokazuju zainteresovanost da sumnjiva poslovanja lokalnih samouprava budu ispitana.Ipak prijave bez epiloga ne znače ništa ocjenjuje Marović:

''Bez tužilačkog i sudskog epiloga mnogo ne odmičemo. Sumnje da je neko zloupotpijebio položaj ne znače ništa.''

Marović dodaje:

''Moglo bi se reći da aktivnosti koje sprovode nadležni organi nijesu dovoljne u efikasnoj borbi protiv korupcije. Ovakvi slučajevi koji ukazujuna potencijalne značajne zloupotrebe javnih resursa,trebalo bi da intenziviraju rad tužilaštva.''

Borba protiv korupcije ne može i ne smije biti selektivna, smatra Marović:

''Ovo ne smije biti slučaj samo u onimopštinama u kojima se promijenila vlast. to ne doprinosi vladavini prava već više liči na političko obračunavanje sa neistomišljenicima kojem smo već više puta bili svjedoci.''

U krivičnoj prijavi je navedeno i da je utvrđeno da je Fatmir Đeka zaposlio određen broj ljudi mimo zakona.

Kako pišu današnji mediji, Đeka je juče saslušan u policiji gdje je negirao da je počinio djelo koje mu je stavljeno na teret.

(Antena M)

 

Portal Analitika