Međutim, Gazprom neće istovremeno moći iznijeti finansiranje dva megaprojekta poput Južnog toka i Snage Sibira, kojim ruski gas treba uskoro, prema nedavno potpisanim ugovorima, krenuti prema Kini.
-Gazprom je spreman da ostane bez vanjskih partnera u finansiranju izgradnje Južnog toka, izjavio je novinarima u Moskvi zamjenik predsjednika Upravnog odbora kompanije Aleksandar Medvedev.
Prema njegovoj izjavi, Gazprom je ovaj mehanizam rada već koristio prilikom izgradnje Sjevernog toka po dnu Baltičkog mora. Ukupan budžet projekta se procjenjuje na 16 milijardi eura, od čega 10 milijardi odlazi na morsku dionicu. Gazprom će izgraditi dva ogranka podvodne dionice Južnog toka i povezati ih s Transbalkanskim gasovodom, kojim se ruski gas trenutno transportuje u Rumuniju, Bugarsku, Tursku, Grčku i Makedoniju.
To će omogućiti da se količina gasa koja prelazi preko Ukrajine smanji za oko 20 milijardi kubnih metara godišnje.
Predstavnici vlade Bugarske i Srbije gotovo su istovremeno izjavili da obustavljaju radove na izgradnji gasovoda Južni tok iz Rusije. Prema podacima Ruskog vjesnika, napetost oko projekta usmjerena je na to da se kompanija Gazprom primora da u cijev pusti tuđi plin.
Međutim, stručnjaci smatraju da će samostalno finansiranje projekta Gazpromu nametnuti vrlo ozbiljna ograničenja, posebno u kontekstu potpisanih sporazuma o isporukama gasa Kini.
Ruska kompanija će, naime, u najskorije vrijeme morati ozbiljno da investira u izgradnju novog gasovoda Snaga Sibira. Do sada sa Kinom nije postignut dogovor o avansnom plaćanju, prema kojem bi izgradnju finansirala Kina, dok se početni troškovi procjenjuju na 25 milijardi dolara.
(Seebiz)