Ovom prilikom, razmijenjena su mišljenja i ukazano je na potrebu veće saradnje državnih institucija Crne Gore sa institucijama naših iseljenika.
Potpredsjednik Mustafić je upoznao goste sa aktivnostima novoformiranog skupštinskog Odbora koji se bavi pitanjem iseljenika, kao i o proceduri donošenja posebnog Zakona o iseljenicima.
Zajednički je konstatovano da Crna Gora ima veoma brojnu iseljeničku populaciju i veoma je važno da se stvori zakonski i institucioni oblik za saradnju sa dijasporom.
Pitanjem iseljenika, država se nije ozbiljno bavila, a smatramo da ima potencijal koji može da unaprijedi svaku vrstu saradnje sa iseljenicima.
Nove institucije koje će se baviti pitanjem iseljenika trebaju voditi računa o specifičnosti iseljenika, njihovoj brojnosti, njihovih različitim kulturnim, jezičkim i vjerskim posebnostima, kako bi naši iseljenici osjetili da država jednako brine o svima, kazao je Mustafić.
Potencirano je pitanje studenata, rješavanje problema vezanih za njihov status tokom studiranja u Sarajevu i drugim gradovima u BiH, kroz potpisivanje odgovarajućih sporazuma nadležnih institucija dvije države.